25 Temmuz 2010 Pazar

Küfür Ruhun Gıdasıdır

Bizim futbolcuların, yaptıkları psikopatlıkların bahanesi olarak kullandığı "Küfür etti!" lafından ve küfürün futbolumuzun bir parçası olduğundan 'Ampütasyon'da bahsetmiştim. O yazıyı yazdıktan kısa bir süre sonra gözüm, Football League'in yaptığı taraftar anketine ilişti. 35000'in üzerinde futbolsever ile stadlarda yapılan bu anket oldukça kapsamlı, ancak bugünlük küfürün taraftarlar tarafından algılanışını inceleyen bölümüne göz atmak istedim. Diğer ilginç bölümleri de, gerekirse yine burada konu ederiz.

Yukarıdaki resme tıklayıp tam boyutuna ulaşabileceğiniz grafiğin incelediği soru futbol maçları sırasındaki kötü tezahürat hakkında ne düşünüldüğü. 5 farklı cevabın incelendiği grafikteki renkli sütünlar stadyumun farklı bölümlerini temsil ediyor. Kavuniçi sütunlar normal koltuklardan; gri, aile bölümünden ve yeşil ise localardan elde edilen sonuçlara ait.

Kötü tezahürata karşı tutumun ölçüldüğü bu soruya verilen cevaplardan "Benim için önemi yok, kötü tezahürat futbol maçlarının bir parçası", en popüleri. Toplam katılımcıların %49'u bu cevabı seçmiş. Sadece aile bölümünde, normal olarak, bu cevabın yüzdesinde bir düşme yaşandığını görüyoruz.

Aile bölümünün çoğunluğu, küfürü maçların bir parçası olarak görmese de, bu tür tezahüratın kendilerinin maça gitmesini engellemediği görüşündeler. Nitekim, ailelerin en popüler cevabı, ikinci seçenek olan "Kötü tezahüratın ortadan kalkmasını isterim, ancak varlığı maçla gitmemi engellemiyor", olmuş. Toplamda da bu cevap, %31 oranla en popüler 2. şık olmuş.

3. şık biraz ilginç. Ankete katılanların %9'u, kötü tezahüratın maç deneyiminin üzerine bir şeyler koyduğunu söylemiş. Bu oran, aynı zamanda ankete katılan Türklerin de oranı olabilir. Bu küfürseverlerin oranı localarda %15'e kadar da çıkmış utanmadan.

Anketteki en düşük oranlar ise %6 ortalamayla "Benim değil ama çocuklarımın maça gelmesini engelliyor" ve %1 ile "Daha fazla maça gitmemi engelliyor", olmuş.

Sonuç: Futbola başlayan gençlere de buradan tavsiyem, küfürle yaşamayı öğrenmeleri. Çünkü, futbolseverler olarak iflah olmaz terbiyesizleriz ve bununla da gururluyuz. Küfür duymaktan rahatsız olmuyoruz ve hatta küfür etmeyi seviyoruz. Neden böyle olduk biz onu bilmiyorum. Bildiğim tek şey bu hastalığımızın kısa vadede tedavi edilemeyeceği. O yüzden küfüre takılmayı bırakın, oyununuza bakın *mına koyim...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder