20 Temmuz 2010 Salı

Kırılan Bir Kariyer

Geçen sene Ryan Shawcross, Aaron Ramsey'in bacağını kırıp da, Arsenal taraftarı kendisi için astronomik ceza istediğinde, İngiliz basınının bazı dallama kalemleri hemen Shawcross'un savunmasına geçmişti. Onlara göre Shawcross "Öyle bir futbolcu değildi", "İyi çocuktu", "Futbolda böyle şeyler olurdu". Bu arkadaşların anlayamadığı nokta, bu tip sakatlıkların genç bir oyuncunun kariyerini nasıl yaralayabileceğiydi.

Eduardo, bu konunun iyi örneği sanırım. Martin Taylor hayvanı onun bacağını kırdığında Eduardo'nun da Arsenal kariyeri aslında bitmişti. Eduardo, o sakatlığın yarattığı fiziksel ve psikolojik tramvayı bir türlü atlatamadı ve geçen 1,5 yıl içerisinde sakatlık öncesi performanslarının yanına bile yaklaşamadı. Geçen sezonun ortasında Wenger'in kendine şans verdiği maçlarda tek kelimeyle felaket oynayan Eduardo, sezonun son bölümünde yedek kulübesinden kafasını bile çıkartamadı.

Wenger, Eduardo'nun eski formunu bulacağını söylese de, yaptığı Chamakh transferiyle bir nevi Hırvat oyuncunun ipini çekmiş oldu. Takımın ileri ucunun 4. seçeneği haline gelen oyuncunun Arsenal'de kalmayacağı barizdi ve nitekim beklenen de gerçekleşti. Eduardo, £6m karşılığı Shaktar Donetsk'in oyuncusu oldu. Umarım, vatandaşı Darijo Srna'nın takımına çabuk uyum sağlar ve tekrar eski günlerine döner. Kendisiyle aynı kaderi paylaşan Ramsey de, onun yapamadığını gerçekleştirir ve Arsenal kariyerini ayağa kaldırır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder