6 Temmuz 2010 Salı

Finale "İki" Adım


"Çok sıkıcı başladı, Fransa ve İtalya'nın durumu vahim, İngiltere'de futbol bitmiş, şu gruplar geçsin turnuva heyecanlanır, aha heyecanlandı, çizgiyi geçti, eline çarptı, o kart verilir mi" vs. vs. derken Dünya Kupası'nın sondan bir önceki adımına; yarı finallere geldik.

Uruguay - Hollanda maçıyla açılacak yarı finallerde ilk favori Hollanda. Tabi tur yarı final olunca her şey olabilir, ama Uruguay'daki eksikler, bu turda olabilecek sürpriz alternatiflerini bir hayli düşürüyor. Suarez ve kaptan Fucile kart cezalısı, daha da önemlisi, Uruguay'ın yapı taşı savunmasının mimarı Lugano'nın durumu belirsiz. Son ana kadar da belli olmayacak. Hücumdaki ve savunmadaki en önemli 2 adamını kaybeden br Uruguay'a karşı da; oyun konsantrasyonu hiç düşmeyen, sahanın her yerinde organize ama devamlı temkinli ve kadro derinliği daha fazla olan Hollanda, haliyle favori konumuna geliyor. Hollanda'nın, maçı kontrol ederek, önce turlardakine benzer bir skorla turu geçeceğini düşünüyorum.

Heyecanı asıl üzerine çekecek maç ise Almanya - İspanya maçı olacak. Dünya Kupası'nın başında sadece turnuva gediklisi olarak şans verilen Almanya, genç kadro&mükemmel uyum kombinasyonuyla rahat bir şekilde yarı finale geldi. Almanya için olumsuzluklar bulmaya çalışırsam; Muller yok, ama Almanya için sıkıntı olmayacaktır; eleme turlarında geçtikleri İngiltere ve Arjantin turnuvadaki mevcut yapıları nedeniyle Almanya'ya tam bir rakip olamaması da bir diğer "olumsuzluk" olarak nitelendirilebilir ve tabi ki biraz saçma olur. Sonuçta iki takım da Dünya Kupası'nın en büyük favorilerindendi ve tabir-i caizse, bu takımları ellerini kollarını sallayarak geçtiler...

İspanya ise kötü başladığı turnuvada yarı finale kadar geldi ve "nispeten" oyununu toparladı. Del Bosque'nin bazı ısrarlarından dolayı nispeten kelimesini kullanmak gerekiyor, çünkü Villa - Torres ikilisinin sahada olduğu, Iniesta'nın ya da Villa'nın kanatlarda hapsolduğu sistemde gol bulmakta çok zorlanıyor, İspanya. Almanya, İspanya'nın karşısındaki diğer takımlar gibi sadece kalesini savunmayı düşünmeyecektir ama ilk golü yememek ve gol bulmak için elinden geleni de ardına koymayacaktır. İspanya'nın, Almanya karşısında da istediği hücum düzenini oturtamayacağını, hatta burada sıkıntıya girdikçe Almanya'nın, İspanya'ya turu geçecek darbeleri vuracağını düşünüyorum. Bu turda da, turnuva havasına daha çok girmiş ve konsantrasyonu daha yüksek olan Almanya favorim.

Herkese iyi seyirler, "eğlenceli" yarı finaller.

1 yorum:

  1. umarım şu turnuvanın tek takımı alır kupayı. ispanyollara elenirlerse çok yazık olacak

    YanıtlaSil