9 Temmuz 2010 Cuma

Finaldeki Aynasız

Finalin hakemi Howard Webb. Rotherdam'lı polis memuru, Pazar günü bir hakemin ulaşabileceği en yüksek noktaya ulaşacak. İspanyol medyası, kaybettikleri İsviçre maçının hakemi olan Webb'in tekrar karşılarına çıkmasından pek memnun değil. 'Uğursuz' buluyorlar kendisini.

Turnuvanın maç başına en çok kart gösteren hakemi olan Howard Webb, henüz kırmızı kartını göt cebinden çıkarmadı. 3 maçta 17 sarı kart kullanan Webb'in, bu maçların ikisinde kartların perdesini 30. dakikada açmış olması ilginç. Hani buradan, ilk yarım saat uyarıyor, sonra başlıyor sarartmaya sonucunu çıkarabilirim. O zaman, finalde Van Bommel'in, 30. dakikada sarı kart göreceğine dair bir bahis varsa, gidin evi barkı üstüne basın derim. Yok tabi, şaka.

Webb ayrıca, Manchester United'ın Dünya Kupası'ndaki son temsilcisi olma gururunu da yaşıyor. Fergie, dönüşte kendisine şöyle 1 ay tatil verse yeridir. Tabi bu da şaka demek isterdim ama İngiliz basınındaki genel intiba, Webb'in Old Trafford dışında gayet iyi hakem olduğu yönünde. Old Trafford'ta sapıtmak İngiliz hakemliğinin geleneği olduğundan kendisini bu konuda suçlamak yersiz. (Stamford Bridge'deki bir vukuatı burdan görülebilir)

Suçlamak demişken, 2008 Avrupa Şampiyona'sında, Polonya karşısındaki ev sahibi Avusturya'ya son dakika penaltısı verdikten sonra, Polonya başbakanı kendisini öldürmek istediğini açıklamış; o maçtan sonra Avustruya'ya uçan Webb, Salzburg havaalanında kendisini karşılayan polislerin "Merak etmeyin, burda kimse sizi öldüremez" sözleriyle karşılanmıştı. Polise bak sen ya. Şaka mı lan bu?

Bu olaydan ders almayan Webb, 2009 Konferasyon Kupası'nda yönettiği Brezilya-Mısır maçında da bir son dakika penaltısı verdi. Üstelik önce korneri gösterip, sonra kararını esrarengiz bir şekilde değiştirerek... Maçtan sonra Webb, "Yan hakeme danıştım" dedi, ancak Mısırlı otoriteler, kendisinin, stadın dev ekranında pozisyonu gördükten sonra kararırını değiştirdiğine emindi. Görüldüğü gibi Mr. Webb futboldaki video teknolojisinin öncülerinden birisi.

Her şeye rağmen Webb, bana göre, çok iyi bir hakem. Eh final maçı Old Trafford'ta da olmadığına göre ortada bir sorun göremiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder