10 Temmuz 2010 Cumartesi

"Felsefelerin" Finali


Hollanda'nın, çok kolay olmasa da, turu geçeceğini sanırım birçok kişi öngörmüştür. Almanya - İspanya maçında ise Almanya, sadece duygusal olarak değil mantıksal olarak da birçok kişinin favorisiydi. Bu belki de insanların, artık İspanyolların dominantlığından sıkılmasından ya da İspanya'nın kötü başladığı bir turnuvaya bir türlü tempo tutarak devam edememesinden ve Almanya'nın takımsal formundan kaynaklanıyordu. Burada ise herkesi asıl şaşırtan, yarı finaller öncesinde üzerinde durduğumuz şekilde, Del Bosque'nin Torres'den vazgeçip Villa'yla tek forveti dönmesi ve Iniesta'yla Xavi'nin etkinliğini arttırması oldu. Sonucunda da, katı Almanya defansı karşısında zorlansalar da, neredeyse tek bir pozisyon bile vermeden turu geçtiler.

Bu maçtan sonra, Inter - Barça serisinden sonraki gibi yanlış bir kanı oluştuğunu gördüm; "Almanya katı savunma yaptı, maçı baydı". Bu kanının yanlışlığının kaynağı ise, Almanya'nın keyfinden değil; topa sahip olma ve oyunu kontrol ederek oynama felsefesinin en iyi temsilcileri karşısında aynı felsefeyle sahada olamayacağı ve bunun karşılığı olarak, kendi yarı sahasında organizasyonlarını bozup, kaptıkları topları hızlı ve tek paslarla kullanarak sonuca gitmekti. Burada da Muller'in eksikliğinin de etkisiyle bir türlü başarılı olamadılar ve İspanya da Almanya savunmasının ilk ve tek ciddi hatasını değerlendirerek golü buldu ve maçı bitirdi...

Peki finalde ne olacak? İspanya, meşhur ahtapotumuzun dediği gibi şampiyon olacak mı? Yüzde 60'lık oranla favori olduklarını düşündüğüm İspanya'nın şampiyon olması muhtemel (Tabi burada Bosque'nin Torres tercihi yapıp yapmayacağı çok önemli olacak) ama yine kolayca sonuca gidemeyeceklerdir. Çünkü bu sefer karşılarında, Sneijder ve Robben ile kontra atağı çok daha iyi uygulayabilen ve turnuva başından beri "temkinli ve sabırlı" futbol felsefesini benimseyen Hollanda olacak. Eğer, kendi yarı alanlarında İspanya'yı bozmayı başarabilir, ki burada Van Bommel'in performansı büyük önem kazanıyor, ve İspanya'dan önce bir gol bulurlarsa gerçekten olması gerekenden çok daha renkli bir "Mantıksal Favori - Duygusal Favori" finali izleriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder