19 Temmuz 2010 Pazartesi

Bosman Sağolsun

İngiltere transfer piyasasında olduğunuzdan daha değerli görünmek için yapabileceğiniz 3 şey var:

1- 'Genç İngiliz' olun: İngilizler kendi evlatlarını iyi pohpohlayan bir millet. Hangi spor dalında olursanız olun, pasaportunuzda İngiltere yazıyorsa ve yaşınız genç ise bulunmaz hint kumaşı muamelesi görürsünüz. Lewis Hamilton, 1 kere şampiyon olur "Schumi'den iyi" diye yazarlar; Andy Murray, (evet iskoç ama İngiliz medyası pek bir sahipleniyor kendisini) daha grand slam kazanmadan Federer'le karşılaştırılır. Hafiften kendini gösteren her genç bir anda kendini manşetlerde bulur. Futbolda da bu böyledir. Emile Heskey'ler, Wright Phillips'ler, James Milner'lar yıllarca basın tarafından büyütülür, sonra aynı basın Dünya Kupası'nda neden çakıldıklarının sebebini arar.

2- Chelsea ya da Manchester City'de oynayın: Eric Dampier'e devasa kontrat veren Mark Cuban misali, Premier Lig'de de Chelsea ve City, kadrolarındaki herkese abuk kontratlar veren takımlar. Bu sebeptendir ki, Premier Lig'in en çok kazanan oyuncusu ne Rooney, ne Lampard, ne Gerrard... City ve Chelsea'den bir kere devasa kontratı kaptınız mı, artık kariyeriniz boyunca herkesten abuk paralar istemek için bir dayanak noktanız olur. Kimse sizi artık normal değerinize indiremez.

3- Bonservisinizi elinize alın: Sadece İngiltere için geçerli bir madde değil tabi ki bu. Avrupa'nın hangi ligine giderseniz gidin bonservisiniz elinizdeyse daha iyi kontrat alırsınız. Kulüp "nasıl olsa bonservissiz geliyor" diyerek, ordan ettiği karın bir kısmını sizin maaşa aktarır. Bu konuda Bosman biladerimize ne kadar teşekkür etsek de azdır.

Bugün, Liverpool ile anlaştığı açıklanan Joe Cole ise tüm bu maddeleri üzerinde toplamayı başarmış bir arkadaşımız. Kendisinin Mourinho'lu Chelsea günlerinden beri futbol olarak neyi başardığı tartışılır ama Chelsea'den ayrıldığından beri transfer piyasasının en çok konuşulan ismi olmayı başardığı kesin. Cole, son 2 ayda İngiltere'nin 4 büyük kulübüyle de anıldı. Önce Man Utd, sonra Arsenal ve Tottenham derken, Cole, imzayı Liverpool'a attı. Üzerinde taşıdığı kritik 3 özelliğin farkında olan Joe Cole, son 2 ayda kartlarını çok güzel oynadı ve 4 kulüp arasında kapalı zarf usülü yapılan ihalenin gerçek kazananı oldu. Nitekim, Liverpool'a giderken yanında senede 5 milyon poundluk bir kontratı da beraberinde götürüyor.

Kendisinin adı Arsenal ile anıldığında bahsetmiştim. Wenger'in, takımın yıldız oyuncusu Fabregas'ın £5.7m aldığı bir ortamda kendisine astronomik bir kontrat vermesi zor diye. Anlaşılan o ki, Cole'un istediği rakama Ferguson ve Redknapp da yanaşmadı. Hodgson ve Liverpool'un, kendisi için 4 senede £20m borcun altına girmiş olması ilginç. Bu transferle beraber Chelsea ve Liverpool, Benayoun (+£5m) - Cole takası yapmış oldu. Bu takastan kimin daha karlı çıkacağı yeni sezonda cevabını bulacak ilginç sorulardan birisi.

Bu arada Cole, Jovanoviç'ten sonra, bu transfer sezonunda Liverpool'un bonservissiz aldığı ikinci oyuncu oldu. Hodgson'un oyuncu satmadığı takdirde transfer bütçesinin olmadığı dedikoduları doğru sanırım. Benayoun'dan 5 geldi, Insua'dan 7 derken, Roy amcam yavaştan transfer bütçesi biriktirmeye çalışıyor. Sıradaki yolcu Mascherano. Gerrard'ın boynunda da £60m tabelası asılı tabi. Perez yanaşmadı, belki Şeyh-ül Manchester bir sürpriz yapar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder