23 Temmuz 2010 Cuma

Ampütasyon

Arkadaş ne küfürmüş bu yahu? Milletçe ".mına koyim" diye bir noktalama işaretine sahibiz, dilimizin argoya yatkınlığıyla övünür, gavurlara "sadece fuck biliyonuz" diye hava atarız, ufaklıkları "piç" diye sever, sevdiğimiz arkadaşa "yarram" diye hitap eder, birisini öveceğimiz zaman "arkadaş ne o. çocuğu bu adam ya, hahaha!" deriz... Gel gelelim, hayatımızın her yerine sokup bayıla bayıla kullandığımız bu argoyu, aynı zamanda psikopatlığımızın ucuz özürü olarak kullanmaya da bayılırız. Kavga mı çıktı; sebep: "Anama küfretti". Cinayet mi var: "Hakaret etti, tahrik var". Ortada küfür varsa, her türlü psikopatlık serbest.

Küfür, Türk toplumunun hayatında gayet sıradan bir kavram iken, Türk futbol izleyicisinin dünyasında olmazsa olmazdır. Sıradan bir türk futbolseverinin, tuttuğu takımı izlerken 90 dakikada ettiği küfrü, bir Japon hayatı boyunca etmiyordur mesela. Bir türk gencinin küfür dağarcığı, evde maç izleyen babasından duyduklarıyla filizlenir, okulda boy atar, stadyumda çiçek açar. 60.000 adam hep bir ağızdan tek bir kişiye son derece ahenkle küfreder ki, bu gayet görkemli bir doğa olayıdır. Bu kitlenin her hafta ağzının içine baktığı yorumcu, ayağını s.kme arzusunda bir arkadaştır.

Tüm bu küfür olayından şikayet eden bir yazı yazmayacağım. Tersine, bayılırım ben küfüre. Hele az ve öz üretilen yaratıcı küfürler yok mu... Ah, olsa da yesek. Anlayacağınız, tribündeki küfür durur mu, durmaz mı benim umrumda değil. Benim asıl anlamadığım, küfürün içine doğup, küfürle çevrili bir ortamda büyüyen, küfürün en çok kullandıldığı mesleği seçip her hafta düzenli olarak küfür duyan futbolcuların bu konudaki "hassasım" ayakları. Her hafta birbirinden güzide özlü sözleri rakibe, hakeme ve taraftara saydırdığı, 60 milyon tarafından televizyonda izlenen Arda Turan gibi adamların, küfürün yönü tersine döndüğünde ortaya koyduğu ajitasyon, hararet ve delalet.

Bana kimse "Ama adama küfür edilmiş" demesin. 'Arkadaş ben sana ayda 300bin lira maaş vereyim ama sabah akşam sülalene söveyim' desem hepiniz atlarsınız. "İşin gereği" der, beni duymazdan gelirsiniz, ki küfürler de bir süre sonra duyulmaz olur zaten. Aynı şiddetteki uyarıya beyniniz tepki vermeyi bırakır. Konu bizim futbolcular olunca bu biyolojik kural tersine işliyor tabi. Onlar, tepki vermemeyi korkaklık; büyüklük göstermeyi yüreksizlik olarak algılıyorlar. Galatasaray'ın başının yeni belası Arda Turan da bu markanın en yeni modeli olarak karşımızda. Kaptanı olduğu takımın otobüsünden inip kendisine küfreden adama haddini bildirmezse erkekliğinden bir şeyler azalacak ya, diğer kabadayı Sabri'yle beraber atıyorlar olayın göbeğine kendilerini.

Bu kaçıncı arkadaş? Arda Turan'a kaptanlık verenler bu olayları daha kaç kere görmezden gelecek. Geçen seneki rezil sezonun tekrarlanacağının işareti daha 2. hazırlık maçından verildi. Geçen sene hakemle dalaşan, Fenerlilerin boğazını sıkan, taraftarla birbirine giren ve nihayet kendi takım arkadaşının suratı patlatan Arda Turan, daha hazırlık kampında adam boğazlamaya başladı. Sebep: "Küfür ettiler, 6 işareti yaptılar"

Bir kere bir Fenerbahçe taraftarının sana "6" yapmaktan daha doğal bir hakkı olamaz. Küfür değil, hakaret değil; maç skoru yahu. Eğer bunu görmek istemiyorsan, bir sonraki Fenerbahçe maçında, 'Semih'in boğazını nasıl sıkarım' diye uğraşmayacaksın, futbol oynayacaksın. Sana düşen, 6 yapan fenerlilere haddini bildirmek değil, bir sonraki maçta çıkıp Fenerbahçe'ye 7 atmak. Sen bunu yap; bakalım bir daha sana 6 yapan olacak mı?

"Küfür etti" bahanesi, yukarıda saydığım nedenlerden dolayı daha da komik bence. Küfür eder, edecek, sen de ediyorsun, herkes ediyor. Türk futbolundaki küfürü tedavi etmeden önce, sen o kolundaki pazubandın anlamını doğru anla bakalım. O pazuband, "Sen bu çiftliğin ağasısın" anlamına gelmiyor arkadaş. Sana otobüsten fırlayıp, taraftarla dalaşma hakkını da vermiyor. Sen bu takımın kaptanı olarak, o otobüsün kapısına dikilip inmeye çalışanları durdurması gereken adamsın. Elebaşı olarak, en önde koşup bayrak sallayan değil.

Küfürden yakınıyorsan bir de kendine soracaksın, neden sürekli bana geliyor bu küfürler. Ama biliyorum, egon öyle büyüdü ki, bu soruya vereceğin cevap "Beni kıskanıyorlar" olacak. Galatasaray taraftarı, sezonun yarısını sakat geçiren, elin gavuru Harry Kewell'a tapıyor da, kendi çocukları Arda Turan'a neden sövüyor? Dün pırıl pırıl bir gençtin, yanlış adamın izinden gittin, şimdi nefret ordusunun bir neferi oldun. Yakında soyunma odasında İsviçreli de kovalarsın. Galatasaray taraftarı "Daddy Cool" söyler, ardından da aynı şevkle senin kız arkadaşına küfreder. Sebep: "Sizi kıskanıyorlar ekselansları!"

Ben bıktım, tiksindim arkadaş. Ben, Galatasaray forması giyen kabadayılardan, magandalardan usandım, onların elinden gelecek hiçbir başarıyı da istemiyorum. Daha önce burada bahsettim, bu nefret kültürü Galatasaray'ın başaracağı her şeyin önündeki en büyük engel. Yönetimin yemeden içmeden Arda'dan, Sabri'den, Barış'tan kurtulması gerekiyor. Çünkü bu adamlar hasta ve bulundukları organizmayı da hasta ediyorlar. Bu hastalığın tedavisi de mümkün değil, kanayan yaraya para bastık, şöhret bastık, 10 numaralı formayı bastık, kaptanlık pazubandı bastık sonuç alamadık. Elimizde verecek başka bir şey kalmadı. Artık, ampütasyon zamanı geldi. Çok geç olmadan, lütfen...

6 yorum:

 1. Eline saglik ne zamandir icimden haykirdiklarimi cok guzel ifade etmissin burda.Yazdiklarina harfi harfine katiliyorum.Utaniyorum artik Galatasarayli olmaktan bu gibi herifler yuzunden ve su icimdeki takim sevgim olmasa izlemiycem bile artik maclari.Bu mudur yani o ove ove bitiremedigimiz Galatasaray kulturu, degilmi?

  YanıtlaSil
 2. Arda tarafından baksak biraz da. Medya bu kadar üstüne gitti. Spor yazarı sayılan insanlar tarafından üstüne gidildi.Yok kız arkadasmıs yok sinemaymıs rahat bırakmadılar Arda'yı. Normal kalması zordu tabi ki.Ayrıca o tahriklere kapılması da Galatasaray'ı cok sevmesinden olabilir mi sizce ? Onun bu kabadayılık(!)ları yapması Gs'ye zarar verme isteginden mi oluyo sizce ? Ben hayır diyorum. Yapmasını istemezdim tabi ki ama yaptıgı icin de ayıplamicam onu. O da seviyor takımını bizim gibi. Gs'den utandırcak bisey yapmadı o. Ayrıca ülkemizde Gs'den önce utanılacak cok takım var..

  YanıtlaSil
 3. http://www.galatasaray.org/galatasaraytv/roportaj/haber/7442.php ayrıca burayı da okumanızı isterim.. sonrası size kalmış..

  YanıtlaSil
 4. arda roportajlarda ezberden konu$uyor. galatasaray'in kendi yayin kurumunda, onceden ayarlanmi$, cali$ilmi$ sorularla iyi cocuk rolu oynayabilir, ancak ben yemem..

  1,5 senedir her olayin ortasinda arda, kah yumruk atiyor, kah bagiriyor, kah kufur ediyor.. kulahima anlatsin benim.. ben yerinde olsam o pazubandi geri iade ederim..

  YanıtlaSil
 5. vay profösöre bak yemezmis sen kimsin kocum ha kimsin eline verilen kagidi okuyormus yanindaydin degilmi sacma sapan bi yazi yazmissin önüne gelen blog aciyor anasini satayim ha bu yaziyi da yayinla yüregin yetiyorsa tabi bigboned

  YanıtlaSil
 6. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil