1 Temmuz 2010 Perşembe

6 Degrees of Roy Hodgson

Roy Hodgson, resmen Liverpool'un yeni hocası. Resmi sitede seçilen kelimeler gayet yerinde. "Yeni bir dönemin başlangıcı" diyorlar. Umarım öyle olur. Hodgson, Liverpool'un Ferguson'u, Wenger'i olacak kapasitede bir adam. Ancak, uzun vadeden bahsetmeden önce aşması gereken 6 engel var.

1- Takımın havasını düzelt:
Liverpool öyle kötü bir sezon geçirdi ki, Premier Lig'de bir moral yoklaması yapsak, Pool oyuncunları, Portsmouth'unkilerden daha depresif çıkar. Yani, Hodgson'un devraldığı noktada bir 'enkaz' olmasa da, kendine güvenini tamamen kaybetmiş bir oyuncular grubu var. Tecrübeli hocanın ofisteki ilk işi bu cenaze havasını dağıtmak olacak. Umarım, Liverpool'lu oyuncular da yeni hocaları hakkında, Liverpool taraftarı olmamama rağmen benim kadar heyacanlılardır.

2-Yıldız oyuncuları elde tut:
Torres Barça'ya gidiyor Masch'i de beraberinde götürüyor; Gerrard Real'e imza atmak üzere; Aquilani İtalya'ya dönüyor. İngiliz medyasını okursanız, Liverpool selden sonra talan edilen dükkan gibi. Camı kırıp içeri giren kaptığını götürüyor. Tabi ki, tüm bu haberlerin dayanağı kulübün içerisinde bulunduğu mali kriz. Liverpool'un transfer bütçesi olmadığı ve yeni oyuncular almak istiyorsa eldekileri satmak zorunda olduğu bir gerçek. Ancak satılacak adamlar illa ki yıldızlar olacak diye bir şart yok. Misal Benayoun'un satışı buna bir örnek. Hodgson yıldızları elde tutmak istiyorsa ilk yapması gereken 1. maddeyi hayata geçirmek. Kulüpteki hava düzelirse Gerrard ve Torres kalır gibi ama Mascherano gidici. Barça, Yaya Toure'den gelen parayı direk ona önerecek.

3-Yedek kulübesini tekrar inşa et:
Yukarıdaki maddeyle direkt alakalı bir konu. Hodgson'un, Fulham'da başardığı düşük bütçeyle iyi takım kurma olayını, Liverpool'da da yapması gelecek sezonun gidişatı için hayati önem taşıyor. Eldeki yıldızlar kaçmadığı takdirde zaten iyi bir iskelete sahip olan takımın, kuşkusuz en zayıf noktası yedek kulübesi. Eğer Hodgson, Macherano'dan gelecek parayla kelepir ama sağlam kulübe adamları bulmayı başarırsa takımın önemli bir açığını kapatmış olur.

4-Taraftarların güvenini kazan:
Liverpool taraftar forumlarına şöyle bir bakarsanız, aslında Hodgson isminden herkesin benim kadar memnun olmadığını görürsünüz. Roy'u fazla düşük profil bulanların sayısı hiç de az değil. Bir de ısrarla Dalglish'i isteyen de bir grup var tabi. Tüm bu kararsızlığı ortadan kaldırmak Hodgson'un, lig başladıktan sonraki birkaç ayda ilk görevi olacak. Sonuçlar takır takır gelmese de, eğer takım umut verici performanslar sergilerse, Hodgson'un ihtiyacı olan sabrı ve güveni arkasına alacağını düşünüyorum. Nitekim, kendisine verilen kredi en az 2 yıl olmalı. Eğer 2 başarısız sonuçtan sonra Dalglish sesleri yükselecekse, 'isterseniz hiç başlamasın' demek lazım Liverpool taraftarına.

5-Takım sahipleriyle ilişkileri rayına oturt:
Liverpool taraftarı ile kulübün sahibi yankiler arasındaki iplerin gergin olduğu aşikar. Böyle bir çatışma, iyi yönetilmediğinde kulüp açısından yıkıcı sonuçlar doğurabiliyor ki, Liverpool geçen sene bunun acı bir örneğine tanıklık etti. Bu cadı kazanı ilişkiler zincirinin içine düşen Hodgson'un, aynı Ferguson'un yaptığı gibi, her türlü polemikten uzak durması ve kimse tarafından sevilmeselerde Gilette ve Hicks'in hala kulübün patronları olduğunu unutmaması gerekiyor. Zaten kendisinin, Benitez gibi ucuz populizm uğruna patronlarıyla takışacağını zannetmiyorum. Aslında, Hodgson'un Liverpool için çok uygun olduğunu düşünmemin sebeplerinden birisi de burada yatıyor. Sağlam karakterli ve son derece tecrübeli Roy'un bu ilişkileri rayında tutacağından hiç şüphem yok.

6- Premier Lig'i kazan:
21. seneye giriyoruz ve Man Utd neredeyse Liverpool'u sollamak üzere. Taraftarın beklediği ve istediği kupa Premier Lig kupası. Roy Hodgson, önümüzdeki sezon Avrupa Ligi, FA Cup, Şampiyonlar Ligi, Bundesliga ve Wimbledon'ı kazanıp, NBA finallerinin MVP'si ve 100 metre rekorunun yeni sahibi olmayı başarsa da Liverpool taraftarı tatmin olmayacak. Premier Lig'e giden yol yukarıdaki 5 derecenin başarılmasından geçiyor. İlk 5 olmadan 6'ya zıplamak zor. Eğer Hodgson bunu başaramazsa takımın başına Kevin Bacon geçsin bence. O kesin kotarır bu derece meselesini.

1 yorum: