8 Haziran 2010 Salı

Ufak Atayım da Zakumi Yesin


Bigboned'un gayet ayrıntılı ve süper grup analizlerinin üzerine ben de bir iki kelam edeyim, bir iki sallayayım dedim.

Akıl yaşımın erme eşiğinde, ilk canlı tanığı olduğum Dünya Kupası 94 ABD idi. Genelinde ortalama bir futbol vardı o turnuvada ama içerik olarak oldukça eğlenceliydi. Tek üzüntüm Cantona'nayı son kez izleyememekti. 98'de Fransa'nın şovu ayrı bir tat vermişti. 2002 sürprizlerin turnuvası olarak akıllara kazındı. Bizim aklımızda ise sadece 3.'lüğümüz kaldı. 2006 ise "Yine mi İtalyeaa" diye diye geçti ve yine İtalya oldu... Sıra geldi 2010'a, Güney Afrika'ya.

Favoriler dışında, ilk 4'te kesin bir sürpriz beklediğim Güney Afrika 2010 için naçizane tahminlerimi de sıralayayım:


En çetrefilli gruplardan biri. Domenech sayesinde k.çı başı ayrı oynayan Fransa'nın bu gruptan çıkması yüksek ihtimal. Sonrası için ise bir şey söyleyebilmek için kahve falından falan biraz anlamak lazım. Dinamik yapıdaki G. Afrika ve Meksika ise Fransa'yı alt ederek gruptan çıkabilirler. Ama evsahibi olmanın "gazıyla" G. Afrika, Meksika'yı alt edebilir. Hatta Fransa'nın kaderini de tayin edebilir. Uruguay'ın ise gruptan çıkması sürpriz olacaktır. Dirençli bir oyun oynayabilirler ise gruba renk getirirler, tek katkıları da alacakları sürpriz skorlarla ortalığı karıştırmak olur.


86'dan sonraki her turnuvaya, bu güruha ben de dahilim, Arjantin şampiyon olsa diye başlayan kemikleşmiş bir güruh var. Bu güruhun genelde 2. favorisi de Hollanda'dır. Ama bir türlü olmaz. Bu sefer olur mu peki? Maradona'ya rağmen hemde? Bana çok zor geliyor. Gruptan kesin çıkarlar ama sonrası muamma. Olursa da Maradona'nın heykelini dikerler herhalde. Nijerya, tıpkı 94'teki gibi Arjantin ile aynı grupta ve 2.'liğin en büyük adayı. Yunanistan'ın bir daha "sıçrayabileceğini" sanmıyorum. Evinden uzak G. Kore ise grubun yancısı olmaktan öteye gidemeyecektir.


İngiltere hem grubun hem de turnuvanın favorilerinden biri. Onlar da Arjantin ve Hollanda gibi "Şampiyon olsalar" ekolünden. Ama bu sefer atmosfer onlar için farklı. Mental ve Fiziksel olarak hazır olmalarının dışında, gerçekten iyi bir pr çalışması yürütülüyor kendileri için. Turnuvanın mutlak favorisi İspanya'dan bile neredeyse fazla konuşuluyorlar. Eğer bu durum üzerlerinde baskı oluşturmazsa, ki Capello'nun bunu engelleyeceğini düşünüyorum, finale kadar yürüyebilirler. Tabi Ferdinand'ın sakatlığına gruptaki diğer takımların "sakatlığının" da eklenmesi onlar için işleri karıştırabilir. ABD ve Slovenya, ikisi de amiyane tabiri ile "sakat" takımlar. 2.'lik aralarında geçeceklerdir. Cezayir ise olaylı bir şekilde geldiği turnuvaya sessiz sakin veda edecektir(Cezayir'in şu an Fifa World Cup oyununda, online World Cup modunda ilk 3'te olması da şu yorumuma en ironik cevaptır herhalde)


Çok düşündüm, Almanya ile ilgili klişe olmayan bir şey söyleyebilir miyim diye ama bulamadım. Kadrolarının belli mevkileri zayıf gibi dursa da doğal favoriler diyerek geçiyorum. Gana da fiziksel gücünü enerjisiyle "adam" gibi kullanabilirse, Sırbistan'la ikincilik için kapışabilir. Yoksa Sırbistan, Almanya'nın ardından ikinciliği bırakmayacaktır. Turnuvanın en renkli takımlarından biri Avustralya ise sürpriz peşinde koşacak. İtalya'ya "kötü" bir şekilde elenmeleri hala akıllarda. Bu sefer işleri daha zor ama yürürlerse de şaşırmam...


"Şampiyon olsalar" ekolünün bir diğer temsilcisi Hollanda, Dünya Kupalarına her daim hazır gelirler ama İngiltere gibi, hep ince nüanslarla evlerine dönerler. Yine bomba gibiler. Gruptan çıkarlarsa Robben'in dönme şansı da olacak. Hızlarını alırlarsa yarı finalde yerlerini alırlar, sonrası için ise tahmin yürütmek müneccim b.kuyla kahvaltı etmek gibi olur. Kamerun ise grup 2.'liği için mutlak favorim. Eto'o önderliğinde, Le Guen yönetiminde gruptan çıkacaklardır. Danimarka ve bayrakları her daim "espri" konusu olan Japonya ise 3'er maç yapıp evlerine dönerler diyorum.


İtalya da doğal olarak favori gelenlerden. Ama bu sefer en fazla grupta favori olabilirler gibi geliyor bana. Pirlo'nun da olmaması onları çok etkileyecektir. Diğer favori oldukları bir alan ise otoriteleri yanıltma potansiyelleri. Bakalım yine yanıltabilecekler mi?
Paraguay 2.'liğe yakın duruyor ama kanımca Slovakya ile aralarında, ikincilik için ince bir çizgi var. Yeni Zelanda ise anca haka dansı falan yaparsa ilgi çekebilir gibi. Onları da kolasına 3 maç bekliyor.


Gelelim Brezilya'ya, Dünya Kupası'nı en çok kazanan, en tırışka oyuncusunun bile Dünya'daki her ligde kendine yer bulabildiği ülkeye. Tarihleri ve yapıları nedeniyle, onlar da Almanya gibi "doğal" favoriler. Dunga'nın içine Mourinho kaçmış hali, Brezilya'nın 2006'daki hayal kırıklığını dindirebilecek mi, bekleyip göreceğiz.
Fildişi benim, gruptan sonra da ilerleyebileceğini düşündüğüm sürpriz adaylarımdan biriydi ama Drogba'nın sakatlığı onları büyük sekteye uğratacak gibi. Portekiz de, Fransa gibi k.çı başı ayrı oynayan bir diğer takım. Eğer orta sahaları Ronaldo'ya eşlik edemezse en fazla gruptan çıkarlar sonra da evlerinin yolunu tutarlar.
Kuzey Kore için ise diyecek pek bir şeyim yok. Turnuvanın en zayıf takımı sanırım. Şimdiden iyi yolculuklar diyorum kendilerine


Turnuvanın en büyük favorisi, İspanya. Saçma sakatlıklar ve oynayacakları 90 dakikalar içinde abuk şeyler olmazsa büyük ihtimal final oynayacaklardır diye düşünüyorum. Ama yine de, Dünya Kupalarında görüntünün her şey demek olmadığını unutmamak lazım.
Şili ise formuyla grubun direkt ikincisi gibi duruyor. Hemen hemen eş seviyedeki İsviçre ve Honduras ise gurubun yancısı olmaktan öteye gidemeyeceklerdir.

Genelden özele geçerek tahminlerimi tamamlamam gerekirse; ilk kez Avrupa kıtasından uzaktaki bir Dünya Kupası'nı bir Avrupa takımı kazanabilir. Bir numaraları favori, belirttiğim gibi İspanya, ardından da İngiltere geliyor. Brezilya dışında, doğal favori olarak belirttiğim takımların bu sefer başarılı olabileceklerini çok da düşünmüyorum. Tahmin edilenden daha fazlasını yapabilecek takım adaylarım ise Hollanda, Kamerun ve ABD(Fildişi de burada olacaktı ama Drogba sakatlığı buna engel oldu). Mevcut duruşlarına bakarak sürpriz adayı olarak nitelendirebileceğim takımlar da Fransa, Arjantin ve Portekiz. Ohoo Arjantin'e sürpriz diyorsan işimiz var diyenler olabilir. Onlara da Maradona'ya rağmen sürpriz kartımı oynadığımı belirtmek isterim. Ha, umarım güzel bir futbolla başarılı olurlar da bizi yanıltırlar. Bakalım bekleyip göreceğiz.

Cuma günü, saat 17:00'da, G. Afrika - Meksika maçıyla kapılar açılıyor. Herkese iyi seyirler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder