11 Haziran 2010 Cuma

Sonunda Başladı...
Aylardır beklediğimiz turnuva vuvuzela sesleriyle başladı. Afrikalıların futbol ve turnuva heyecanı gerçekten süper, ah şu vuvuzela da olmasa... Neyse ki, Fifa 2010 South Africa oyunu sayesinde son 1.5 aydır vuvuzela sesine bağışıklık kazandım. Mutluyum.


Maçlara gelirsek; açıkçası üzerlerinde çok konuşulacak maçlar olmadı. G. Afrika - Meksika aşağı yukarı beklediğim gibi geçti ama yine de G. Afrika'yı bu kadar heyecanlı ve dağınık beklemiyordum. G. Afrika'nın bu durumundan faydalanan Meksika ise maça gayet iyi başladı. Topa hakim oldu, oyunu kontrol etti ama hücumda kuruyup kaldılar; özellikle de Vela. Neyse ki kenarda Wenger yoktu. Geovanni ise bir gol bir asist yaparak, daha ilk maçtan bonservisini katlama fırsatını yakaladı, kullanamadı.

Meksika oyundaki hakimiyetini kullanamadıkça hem kendini hem de seyirciyi uyuttu. Tek uyumayan G. Afrika oldu bu noktada. Oyunu kontralarla kanatlara yığmaya, uzun paslarla tehlike yaratmaya başladılar. Hatta Fransa'dan çok daha iyi 4-3-3 oynadıklarını söylesem, kafama yumurta yemem herhalde... G. Afrika ilk yarıyı, dengeyi hafiften kurarak bitirdikten sonra 2. yarının başında, Meksika'nın uyku halini değerlendirerek aradıkları kontra golü buldu; turnuva da güzel bir gol ile başlamış oldu.

Golle beraber Meksika bir gerilip kendine geldi, golünü güzel bir zamanlamayla attı. G. Afrika'lı oyuncular biraz daha sakin kalabilselerdi sahada, kanımca hem golü yemezlerdi hem de 90'da kaçan gole üzülmezlerdi...Bu sonuç, Fransa maçının da berabere bitmesiyle grubu kilitledi. En çok matematik hesabının yapılacağı grup olmayı da garantilediler böylece.

Fransa - Uruguay maçı başlamadan önce, Uruguay'ın çok büyütüldüğünü(Tabi bunda Fransa'ya duyulan antipati büyük rol oynuyor, kabul ediyorum) Fransa'nın da biraz fazla küçümsendiğini düşünüyordum. Fransa sempatizanı biri değilim ama o kadroyu görüp de heyecanlanmayan birisinde adrenalin yetmezliği olduğunu söyleyebilirim.Turnuva öncesi yorumumda Fransa'nın k.çının başının ayrı oynayan bir takım olduğunu söylemiştim. Uruguay'a karşı dediklerimi çok da hak eder bir futbol oynamadılar fakat 4-3-? taktiğiyle de verimli olamadılar, ileride saçmalayıp durdular. Govou, Ribery ve Anelka'ya uyum sağlayamadığı gibi onları bol bol da baltaladı. Çok ilginç bir şekilde de oyundan çıkan son oyuncu oldu. Gerçi, Henry'nin oyuna girdikten sonraki halini, artı olarak son dakikadaki frikiği umarsızca harcamasını görünce Domenech'e hak da vermedim değil. Ne diyeyim, onun da "işi zor"! Eğer Fransa hücum hattını ilerleyen maçlarda bir düzene sokamazsa, ki Domenech'in böyle bir şey yapabilmesi pek beklenmiyor, en fazla 2. turdan sonra evlerinin yolunu tutmaları muhtemeldir.

"Uruguay da sırf kapandı, onu da göz önüne almak lazım Fransa'nın gol bulamamasında" diyenlere de hak veriyorum. Evet kapandılar ama devamlı gömülü bir orta sahayla Fransa'yı karşılayarak; kanatları da defansta iyice savunmaya gömüp 5'li bir hatta çevirerek büyük risk aldılar. Fransa, biraz efektif bir kontra hücum ve ilerideki 3'lüde doğru rotasyonları yapabilseydi rahat goller bulabilirdi. Uruguay'ın bütün grup maçlarını bu tarzda oynayacağını sanmıyorum. Gerçi yine de işleri zor; farklı oynasalar da grubun yoğun matematik hesaplamalarından kurtulamazlar. İlk maçtan kırmızı kart da görerek bir çok bahis şirketini de yanıltmadılar. "Tatlı" sert oyunları da başlarına daha çok dert olacak gibi. Lugano da çok iyi bir maç çıkarmasına rağmen, yine saçma bir sarı kart görmeden maçı tamamlayamadı...

Yazıyı bitirmeden Trt'nin yayınlarına da ufaktan bir değinmeden yapamayacağım. Trt, elindeki imkanlarla doğru orantılı bakıldığında ne maç öncesi atmosferi yansıtabiliyor ne de maç sonrasındaki sıcaklığı koruyabiliyor. Yorumcu seçimleri de vuvuzela sesleriyle birleşince seyirciyi resmen uyutuyor. Ben bile iki kere yüzümü yıkamak zorunda kaldım. Eğer Trt'ye online bir alternatif arıyorsanız ya da iş yerinde en iyi nereden takip ederim maçları diyorsanız buyrun: http://www.eurovisionsports.tv/fifaworldcup/ Eurovision'un yayınları gerçekten kaliteli, tavsiye ederim. (Bu siteyi twitter'da paylaşan @mustafataha 'ya da teşekkür ederiz)

Turnuvanın en bayık grubunu atlattık, yarın 2 güzel maç bizi bekliyor; herkese iyi seyirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder