25 Haziran 2010 Cuma

İlk Turun Ardından: F Grubu

Medyaya göre büyük sürpriz, biraz aklı başında futbol izlecisine göre geliyorum diyen kaza gerçekleşti ve İtalya grup maçlarında turnuvaya veda etti. Açıkçası ben, turnuvadan önce en azından Yeni Zelanda'yı yenecek güçte olduklarını düşünüyordum ki, İtalya'nın beni de şaşırttığı nokta grubu sonuncu bitirmeleri oldu. İtalya Milli Takımı'nın halini anlamak için 1-2 Serie A maçı izlemek yeterli. Şahsen burdan da birkaç kere İtalya Ligi'ni midemin kaldırmadığını söylemiştim. Lippi, sıradan ligin sıradan takımı Udinese'nin hucüm hattına bel bağlamanın faturasını ağır ödedi gibi. Belki de İtalyan futbolundan son 10 senede İnzaghi'den başka golcü çıkmamasının faturasını ödemiştir bilemiyorum. Açıkçası umrumda da değil.

Fosil İtalyanlar yerine genç Slovakları ikinci turda görmek gerçekten keyif verici oldu. Kaptanları Hamsik'in liderliğinde Slovaklar, dün akşam ellerinde ne varsa İtalya'nın üzerine attılar ve gayet keyif verici bir futbolla Dünya Şampiyonu'nu elemeyi başardılar. Çoğunluğu 25 yaş altında olan Slovak takımı bu turnuvada nereye kadar giderse gitsin onlar için başarı sayılacak ve tahminimce bu jenerasyonun sesini, 2012 ya da 2014'teki turnuvalarda daha yüksek duyacağız. Hamsik büyük ihtimal, İtalya'nın büyüklerinden birine kapağı atacak, diğer gençler de büyük kulüplerin transfer listlerine girecek. Bu açıdan, Stoch transferi Fenerbahçe için iyi "business" gibi duruyor ancak ben kendisinin henüz beklenen performansı veremediği görüşündeyim.

Turnuvanın en yaşlı takımlarından birisi olan Paraguay, oldukça formda gözüken Güney Amerika takımları defansif açıdan en sağlamı. İsim isim baktığımızda gayet etkileyici gözüken hucüm hatları ise henüz beklenen düzeyde değil. Tabi ki bu halleri bile grubu rahatça lider bitirmelerine yetti. İkinci turda karşılacakları Japonya'nın da hızını kesecek defansif yeterliliğe sahip olduklarını hesaba katarsak, Paraguay için işler gayet yolunda gidiyor denebilir. Paraguay, Uruguay, Şili, Meksika dörtlüsünden birisi gidip kupayı kaldırırsa şaşırmayacağım zaten. Kasım kasım kasan Avrupa'lıların arasında ilaç gibi geldiler.

Grubu namağlup bitiren Yeni Zelanda'ya sanırım bir özür borçluyum. Fiji ve Bahreyn'i yenerek geldikleri Dünya Kupası'nda olmayı hakedip haketmediklerini tartışanlardan biri olarak, onların gösterdiği mücadelenin önünde saygıyla eğiliyorum. Belki turnuvanın göze en hoş gelen takımı değillerdi ancak barındırdıkları kısıtlı kadroyu göz önüne alırsak, rakiplerini bozmak için oynamaktan başka seçenekleri olmadığını söyleyebiliriz. Dün akşam akşam araya bir gol sıkıştırabilseler grubu lider bitireceklerdi. Bu noktaya kadar gelmiş olmaları bile büyük başarı. Özellikle hemen altlarındaki milyarlık eşekleri düşünürseniz.

Tedaviden önce,
F GrubuGBMP
Paraguay
2
1
0
7
İtalya
2
0
1
6
Slovakya
1
1
1
4
Yeni Zelanda
0
0
3
0

Tedaviden sonra,
F GrubuGBMP
Paraguay
1
2
0
5
Slovakya
1
1
1
4
Yeni Zelanda0
3
0
3
İtalya
0
2
1
2

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder