25 Haziran 2010 Cuma

İlk Turun Ardından: E Grubu

Avrupa'dan Dünya Kupası'na gitmeyi ilk garantileyen takım olan Hollanda, Güney Afrika'da da ikinci turu garantileyen ilk ekip olmayı başardı. Kontrol futbolu oynayan Avrupa'lılar turnuvada döküledursun, kendi gelenekleri olan ofansif oyundan vazgeçmeyen Hollanda'nın 9 puan almasını görmek sevindirici. Portakalların, bunu Robben'siz yapmış olduğunu da hesaba katarsak ilerki turlar için umutlanmamak mümkün değil. Gerçekten de, kadrosunda barındırdığı haddinden fazla yetenekle Hollanda, ilk turu adeta 3. viteste geçti. Hollanda geleneği olan 'total futbol' ile modern 4-3-3'ün karışımı bir oyun ortaya koyan takımın yumuşak karnı olarak görünen defansı da ilk turda geçer not aldı. Robben'in de katılımıyla, ikinci turdan itibaren vites arttıracağını tahmin ettiğim Hollanda'nın kaderi çeyrek finaldeki Brezilya maçında ya tekerrür edecek ya da baştan yazılacak.

Turnuva öncesi analizlerde hiç şans vermediğim Japonlar ve Kiwilerden özür dilemem gerekiyor sanırım. Birbirinden tecrübeli onlarca teknik adamın, takımlarına oynattığı düşük tempolu, garantici futbola nazire yaparcasına maceraperest ve süratli top oynayan Japonlar, Hollanda maçı dahil olmak üzere bu anlayıştan hiç ödün vermediler. Dün akşam Danimarka karşısında ise zirve yaptılar. Zaten teknik kapasitesi yüksek ve diri oyunculardan oluşan takım, karşılarında odun Bendtner ve bitik Tomasson'a bel bağlamış Danimarka'yı bulunca iyiden iyiye şov yaptı. 2. turda kendileri gibi eserekli bir başka takım olan Paraguay ile karşılaşacak Japonlar, kendilerini çeyrek finale atarlarsa kimse şaşırmasın.

Bu grubun bahsini kapatmadan önce, Kamerun'u adeta öldüren Paul Le Guen'e de bir parantez açmak istiyorum. Afrika futbolunun, emanetçi hocalarla hiçbir yere gidilemeyeceğini bir an önce öğrenmesi gerekiyor. 2. tura çıkan tek Afrika takımı olan Gana'nın, bu kıtanın temsilcileri arasında hoca istikrarını sağlamış tek ülke olması tesadüf mü acaba? Turnuvaya 3 ay kala damdan düşen Le Guen ve Erikkson gibi hocalardan ne hayır bekleniyor inanın ki anlamak mümkün değil.

Tedaviden önce,
E GrubuGBMP
Hollanda
3
0
0
9
Kamerun
2
0
1
6
Danimarka
1
0
2
3
Japonya
0
0
3
0

Tedaviden sonra,
E GrubuGBMP
Hollanda
3
0
0
9
Japonya
2
0
1
6
Danimarka
1
0
2
3
Kamerun
0
0
3
0

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder