10 Mayıs 2010 Pazartesi

Hak Eden Kazandı

103 golle Premier Lig tarihinin gol rekoru, 29 golle gol kralı, 'büyük' rakipler Man Utd, Arsenal ve Liverpool üçlüsüne karşı, içeride ve dışarıda kazanılan 6 maç, Premier Lig'i kazanan ilk İtalyan hoca, Drogba ve Lampard'ın kendi rekorları olan gol sayıları..

Chelsea'nin ligi bitiriş şekline bakarsanız sanki 15 puan farkla şampiyon oldukları izlenimini alabilirsiniz. Tüm rekorlara rağmen ikinci Man Utd'ın sadece 1 puan önünde ipi göğüslediler. Güç kaybeden takımıyla bize böylesine yakın bir şampiyonluk mücadelesi izleten Ferguson'u da ayrı tebrik etmek gerek.

Terry skandalı ve dramatik Şampiyonlar Ligi macerasından sonra Chelsea'yi dağılmanın eşiğinden kurtarıp muhteşem bir son düzlük koşturan Ancelotti, İngiliz olsaydı büyük ihtimal 'Yılın Menejeri' ödülünü alacaktı. Hoş, benim ve hayata İngiliz gözlükleriyle bakmayan bir çok kişinin gönlünde yılın en başarılı teknik adamı kendisi.

Ne yalan söyleyeyim; Ancelotti göreve geldiğinde, Chelsea'yi İtalyan taktikleriyle bayık bir takım haline getireceğini düşünenler arasındaydım. Geçen zaman gösterdi ki İtalyan teknik adam bunun tam tersini yaparak, sürekli hücumu düşünen ve bunu gayet efektif bir şekilde yapan bir takım ortaya çıkarmayı başardı. Premier Lig'in gol rekorunun bir İtalyan hoca tarafından kırılacağını kim tahmin edebilirdi ki?

Chelsea için hava bayram havası. Ancak, herkesin aklındaki asıl soru Abramovich'in takımın ihtiyacı olan ikinci harcama dalgasını bu yaz yapıp yapmayacağı. Ancelotti, bu takımı aynen koruyup seneye bir Premier Lig daha kazanabilir. Ancak, neredeyse tamamı 30'una gelmiş 11'iyle, Şampiyonlar Ligi ve Premier Lig'i bir arada götürebilir mi? Mantıklı olan, ayrılacakları söylenen Ballack ve Cole'un yerlerine genç yetenekler alınarak yeni nesil Chelsea'nin temellerinin atılması gibi duruyor. Gerçi bunları şimdi konuşup Chelsea'nin şampiyonluğuna gölge düşürmek de yersiz. Ağustos ayında açarız tekrar bu defterleri. Şimdilik "Aferin Chelsea" diyelim ve burada kalalım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder