14 Mayıs 2010 Cuma

Görkemli Son

Sonucu belli olan İtalya, İspanya ve Türkiye gibi liglerdeki son hafta maçlarını saymazsanız Dünya Kupası'na kadar sürecek olan futbolsuz dönem başladı. Geçen hafta içerisinde Fabregas'ın Barcelona'ya gideceği haberini en az 5 kere okudum bile. Buna benzer yüzlerce transfer dedikodusuyla sarılmış bünyeme, FA Cup finali bile Abdurrahman Çelebi gibi gözükür oldu. Hafiften bir güçlü-zayıfa, fakir-zengine karşı draması da var hem.

Portsmouth bu sezon öylesine bir bahtsız bedevi ki, yarınki maçta mavi formayı giyecek tarafın belirlendiği para atışını bile kaybettiler. Binbir zorlukla ulaştıkları finalde de karşılaşabilecekleri en güçlü rakip olan, lig şampiyonu Chelsea'yi buldular; üstüne bir de UEFA lisansı başvurları reddedildi ve seneye Avrupa'ya da gidemiyorlar. Portsmouth açısından şu an için tek iyi haber, daha önce bahsettiğimiz, kontratları yüzünden oynamayacak oyuncuların tamamının kontrat yükümlülüklerinden vazgeçip yarınki maçta oynayacak hale gelmeleri. Dindane için de Lens'ten izin çıkmış durumda ancak bu oyuncuya izin vererek iyilik mi yapıyorlar bilmiyorum. Kendisi izlediğim en kötü golcülerden birisi. Portsmouth taraftarının üzülmesine gerek yok çünkü Dindane ve yarın sahaya çıkacak takım arkadaşlarının neredeyse tamamının Portsmouth formasıyla son maçı. Nitekim, kayyum yönetimi kulübün borçlarının ödenmesi için para eden kim varsa satılacağını açıkladı. Hatta Avram Grant bile West Ham ile anlaşmış durumda deniyor. Yani anlayacağınız koskoca kulüp bir final maçıyla batıyor.

Maçın ilginç yönlerinden birisi de yarı finallerden sonra eleştiri oklarının hedefi haline gelen Wembley'in çimlerinin durumu. Harry Redknapp'ın "O sahada at bile koşturmam", diye nitelendirdiği çimlerin durumu, Wembley'in 350 milyon poundluk kredi borcunun ödenebilmesi için çok amaçlı bir mekan olması zorunluluğundan dolayı içler acısı halde. Öyle ki, futbol sahasının çimlerinin portatif olup gerektiğinde kaldırılabilecek durumda olması kontratla şarta bağlanmış durumda. Yıl içerisinde Wembley'de, bir düzine futbol harici organizasyon düzenlenmekte ve bunların arasında rugby maçları, konserler ve hatta motor sporları aktiviteleri bile var. Durum böyle olunca, Wembley'in çimi, stadın açılışını takip eden 3 yıl içinde 11. defa, FA Cup finali için tekrar ekilmiş durumda. Bu yeniden ekimlerin her birinin maliyeti ise £100.000'cik. Federasyon, sahanın durumunun farkında olacak ki FA Cup tarihinde ilk defa, iki takıma da final öncesi bu sahada antreman yapma izni bile verdi. Hani bildiğin rezillik işte, Türkiye'de olsa söylemedik laf bırakmayız.

Sanırım Chelsea taraftarı olmayan tüm futbolseverler yarın Portsmouth'un kazanmasını isteyecektir. Grant'ın takımı kupayı kaldırırsa, cenazesinde alkışlanan sanatçı gibi gömülmüş olacak. Gerçi Chelsea kazanırsa da yine alkışlanan Portsmouth olacak gibi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder