30 Mayıs 2010 Pazar

At Boku

ABD'li kaleci, Marcus Hahnemann'a sormuşlar "Yeni top Jabulani'yi nasıl buldun?" diye. Cevabı kısa ve öz olmuş: "At boku gibi".

Adidas'ın her Dünya Kupası öncesi labaratuvara kapanarak ürettiği toplardan sonuncusu olan Jabulani hakkındaki ilk izlenimler pek iyi değil. Özellikle turnuvadaki kalecilerin bir kısmı toptan şikayet etmeye başladı bile. Hahnemann, topu, "Oynadığım en berbat futbol topu" olarak tanımlarken, topun ayaktan çıktığı anda yalpalamaya başladığından şikayet etti. Ondan birkaç gün önce de Brezilya'nın kalecisi Julio Cesar benzer bir açıklama yaparak, Jabulani'yi "Süpermarketten aldığımız toplara benziyor" diye tanımladı. İtalyan golcü Pazzini ise yeni topu rezalet olarak nitelerken "Topun yön değiştirmesi yüzünden hava topu almak inanılmaz zor", diyerek tartışmaya katıldı. Milli takımda Umbro, ligde ise Nike top kullanan İngiliz oyuncuların da, yeni tanıştıkları Jabulani'den memnun olmadıkları daha önce medyada yeralmıştı.

Aynı şikayetleri, 2002'de Fevernova hakkında da duymuştuk. Ben, zaten Adidas denilen kurum neden bu topun ayarıyla habire oynuyor onu da anlamıyorum. Yapın bunun ayarını oynasınlar işte çocuklar. Habire elleşmesinler. Yok bunu şöyle teknolojiyle ürettik, dikişlerini gergedan tüyünden, derisini de ejderha pulundan yaptık. Vurdun muydu böyle isabetli, acaip aerodinamik... Top yahu bu! Tomahawk üretmiyorsunuz ki. Kutu kolanın üstüne basınca gayet isabetli top oluyor, bu adamlar milyon dolarlar harcayıp aynı şeyi başaramıyor. Labaratuvarda sonuç vermiş ama? Nerden bildiniz; farelere 6'ya 6 halı saha mı oynattınız? FIFA'dan ricam bir sonraki Dünya Kupası topunu Kames'e yaptırması. Madem süpermarket topuna kadar düştük, bari süpermarket toplarının kralıyla oynayalım. Bakkala yazdırırız alırız bi 3-4 bin tane. Sorun değil.

1 yorum:

  1. Ya her turnuvada aynı muhabbet. Bir topu da beğensinler... Kaleci numaraları hep bunlar. Ciddiye almıyorum artık.

    YanıtlaSil