11 Nisan 2010 Pazar

Guardiola'nın Hunisi

Messi'yi dünyanın, galaksinin, evrenin ve paralel evrenlerin en iyi futbolcusu ilan edenler en büyük haksızlığı Xavi'ye yapıyor sanırım. Bana göre, top kaybı nedir bilmeyen ve ayağından çıkan hemen her top bir gol pozisyonuna dönüşen Xavi'nin, Messi'nin yaptığı patlamada oynadığı rolü görmezden gelmek mümkün değil. Dün akşamki maç da bunun en somut kanıtlarından biriydi. Xavi'nin ilk golde yaptığı asisti dünya üzerinde yapabilecek kaç adam var bilmiyorum. Hele ki, hakeme itirazdan sarı kart görüp konsantrasyonun dağıldığı pozisyondan 30 saniye sonra, tekrar oyuna dönüp böylesine bir pas atmak nasıl bir profesyonelliktir?

Real Madrid açısından dünkü maç, bile bile ladesten başka bir şey olmadı. Önlerindeki Arsenal örneğinden hiç bir ders almamışlar anlaşılan. Sahaya çıktıklarında Barcelona'ya nasıl gol atacaklarına dair hiç bir fikirleri yoktu. Nitekim, ilk pozisyonlarını da 58'de Puyol'un uyuyakalması sayesinde buldular. Bu pozisyonsuzluğun sebebi, bana göre, tüm hucüm organizasyonunun, Ronaldo, Higuain ve Marcelo gibi geniş alanda etkili adamlara dayanıyor olmasıydı. Barcelona gibi, alan daraltmayı geçtim, alan yok eden bir takıma karşı, meşhur tabirle, bir B planınız yoksa zorlanmanız oldukça muhtemel. Dün akşam Madrid orta sahası zaman zaman topu ayağına almayı başardı ve özellikle Marcelo ve Ronaldo ikilisiyle Barça'nın üzerine gitmeye çalıştı. Ancak bu ikili her topla bindirdiğinde, Guardiola'nın defansıif kanat tercihleriyle oluşturduğu bir huninin içine girdiler; alanları daraldıkça daraldı ve kafalarını kaldırdıklarında ceza sahası içerisinde bir "target" göremediler. Bu noktada ya uzaktan vurdular, ya da Barca savunmasını çalımlayarak geçmeyi deneyerek top kaybı yaptılar.

İbrahimoviç'in yokluğunda, Pellegrini gibi, Guardiola da bir "target man" eksikliği çekiyordu. Eğer Barcelona, dün, orta sahada yarattığı huniden kendilerine akan topları kanatlara servis etseydi, belki, Real gibi, pozisyon bulmakta zorlanacaktı. Bunu ve Real'in göbeğinin yumuşak olduğunu bilen Guardiola, takımın kazandığı topların, Xavi tarafından, derinlemesine oynanacağı bir oyun planıyla sahaya çıktı. Real'in yumuşak karnı olan orta sahası, Xavi'ye istediği boşlukları ve zamanı verince, Guardiola'nın planı tıkır tıkır işledi ve Barça oyunu kanatlara açma gereği bile duymadı. Messi'nin sağ kanat yerine ileri uçta oynatılmasının altında yatan neden de bu plandı zaten. Xavi-Messi bağlantısı yaratıldığı takdirde Barcelona'nın gol bulacağını Guardiola ve Barca'yı Arsenal karşısında izlemiş herkes biliyordu. Pellegrini bu planı göremedi mi, yoksa elinde bu bağlantıyı kesecek kimse yok muydu, tartışılır.

Ceza sahası içerisindeki bir 'target man', dün akşam her iki takımın da eksikliğiydi. Barça'nın özürü, İbra'nın yokluğudu ancak transfere 200 milyon euro harcayan ve hala rakip ceza sahası içerisinde varlığını hissettirecek bir forveti olmayan Real'in oturup biraz düşünmeniz gerekiyor. Higuain, Real'in en golcü ismi olabilir; ancak, İspanya Ligi, bir golcünün kalitesini belirleyecek türden bir lig maalesef değil. Bu iddiaya kanıt arayanlar Daniel Guiza örneğine bakabilirler. Barcelona, son 2 yılın puan durumundan da anlaşılacağı üzere, İspanya Ligi'nin çok üzerinde bir takım. Yani, sezon boyu 185 gol atmış forvetinizin, Barça karşısında sahadan silinmesi işten bile değil. Zaten dün Higuain'i sahada gören de olmadı. Kendisi kötü futbolcu olduğundan değil, basit olarak, Barcelona onun oyun stiline uygun bir rakip olmadığından. Bu noktada, formda bir Benzema, Real'in çok işine yarayabilirdi. Ancak, Pellegrini'nin, 3. tercih forvete kadar düşürdüğü Benzema, oyuna girdiğinde iş işten geçmişti. Fransızın Man Utd ile görüşmelere başlamış olmasına şaşırmamak gerek.

Real'in dün maçı kazanma şansı var mıydı tartışılır. Ancak tartışmasız bir gerçek var ki, o da Barcelona, geçen sene olduğu gibi, bu sene de dünyanın en iyi futbol oynayan takımı. Onları durdurmanın bir takım yolları var. Hiddink ve Mourinho gibi taktisyenler, bunun olabileceğini, daha önce bize gösterdiler. Ancak, Barcelona'yı topla oynayarak yenmek diye bir olay yok. Bunu, Wenger ve Pellegrini başta olmak üzere Avrupa'daki tüm teknik adamlar son 2 haftada gördü. Bugün geldiğimiz yerde, bana göre La Liga sona ermiş durumda. Barça ile Şampiyonlar Ligi arasında da tek engel kaldı, o da Mourinho.

1 yorum:

  1. hiddink ile mourinho durdursa ne olur ki en fazla beraberlik aldılar.

    YanıtlaSil