13 Nisan 2010 Salı

Gel de Kıllanma

Galatasaray Kulübü'nün başkanı, bugün verdiği röportajda, haftasonu, futbol takımının kaptanına koro halinde laf söyleyen Ultraslan'a teşekkür etti. "Bizi uyandırdılar" dedi. "Rijkaard'a ekstra 1 yıl daha önereceğiz" diye de ekledi. Haftasonu yaşananlara ve bugünkü açıklamalara bakınca kıllanmamak mümkün değil.

Ultraslan'ın Diyarbakırspor maçında çemkirdiği isimler kimler? Genel olarak futbolcular ama özellikle gözden çıkarıldıkları basında onlarca kez yeralan Jo ve Leo Franco ile Premier Lig'e satışının gerçekleştiği birçok yerde söylenen Arda.

Peki aynı maçta hiçbir lafın söylenmediği kişi ve kurumlar? Frank Rijkaard ve Galatasaray Yönetimi (ki bu tip durumlarda ilk tepkiyi çeken yönetim olurdu geçmişte)

Bu bir tesadüf mü? Zannetmiyorum.

Demiyorum ki Galatasaray yönetimi kendi takımını taraftara protesto ettirdi. Ancak Galatasaray yönetimleriyle girdiği organik ilişkiler herkesçe bilinen Ultraslan, belli ki başkanın düstürunu almış. Polat'a "Protesto yapacağız. Kime bağıralım?" diye sormuşlar. Polat da zaten göndereceği iki yabancıyı atmış ateşe. Arda'yı araya eklemesinin sebebi de onu sevmemesi değil. Sene sonunda taraftarla arası bozuk bir Arda'yı satmak daha kolay olacak da ondan. Bir nevi bağrıma taş bastım misali.

Yoksa hepimiz biliyoruz ki bu sene alınan başarısız sonuçların baş sorumluları önce yönetim ve sonra da Rijkaard. Ha bunlardan sorumlu olmak demek hatalı iş yapılıyor anlamına gelmiyor. Rijkaard tutar da Galatasaray'ı 5 sezon üstüste şampiyon yaparsa bunun da sorumlusu yönetim ve Rijkaard olacak.

Zaten gidin Hollandalı'ya sorun bakalım "Bu sonuçların sorumluluğu kime ait?" diye. Size "Jo, Leo Franco ve Arda" cevabını mı verecek? Tabi ki hayır. Birisi 2 kötü maç oynamış, diğeri ikinci yarının başında gelmiş iki adama sezonun faturasını kesmek pek akla mantığa yatan bir iş değil. Hele ki 3 sezondur takımı sırtında taşıyan Arda'ya ve Galatasaray'ı desteklemeye çalışan taraftara çemkirmek ancak Ultraslan zeka seviyesiyle yapabilecek bir iş.

Galatasaray yönetimine şu ana kadar tek laf söylemedim ve her yaptıkları icraatın da arkasında oldum. Hatta, Galatasaray'ı asalaklardan temizledikleri için kendilerine müteşekkirim. "Nonda'yı göndermekte hatalıydık" diyorlar; ona bile katılmıyorum. Ama gel gelelim kriz yönetmekte başarılı olduklarını söylemem zor. Geçen sene, Skibbe krizi patladığında, çareyi adamın yardımcılarını kovmakta bulmuşlardı. Saçma bir hareketti ve Skibbe buna rağmen istifa etmeyince takıma daha da zarar vermişti. Bu sene ise militan taraftarları kullanarak sorumluluktan kaçmaya çalışıyorlar. Olmuyor işte bu. Daha yeni güven tazelemiş, taraftarın üzerinde anlaştığı bir yönetimsiniz; çıkın delikanlı gibi "Sorumluyuz!", "Bizim projemiz!" deyin. Hatırlayın ki bugün 'sorumluyuz' demez de suçu 2 yabancı oyuncuya atarsanız, yarın başarı geldiğinde taraftar, bunun kredisine de yabancı futbolculara verecektir. Nitekim "Başarısız olduk Jo suçlu, başarılı olduk biz birinciyiz" düstüruna ancak Ultraslan'a verdiğiniz bedava biletlerle taraftar bulabilirsiniz.

2 yorum:

  1. bence kötü bir komplo teorisi. son 5 haftaya girdiğimiz için adnan polat ses çıkarmadı gibi geliyor bana. ayrıca ümit davala'yı, skibbe kendisini istemediği için görevden aldılar, kriz anında alınmış bir karar değildi bu...

    YanıtlaSil
  2. Bence ultraslan seneye yeni stadyumda bedava biletleri garantilemek istiyor, yönetime oynuyor.

    YanıtlaSil