12 Nisan 2010 Pazartesi

Başladığımız Yerde Bitiriyoruz

Geçen hafta, David James'in BBC'ye verdiği ilginç bir röportajı okumuştum. "2008'de kazanılan Federasyon Kupası, Portsmouth için sonun başlangıcı oldu" diyordu. Nasıl olur da 70 yıl sonra kazanılan kupa, bir kulübün çöküşünü başlatır diyorsanız, cevap oyuncuların kontratlarında yatıyor.

James'in açıkladığına göre, Redknapp döneminde, oyuncularla yapılan kontratlara yüksek, kupa ve Avrupa kupalarına katılma primleri konulmuş. Tabi ki kimse, Portsmouth'un FA Cup'ı kaldırıp Avrupa kupalarına katılma hakkı elde etmesini beklemiyormuş. "Kupayı kaldırmamızı takip eden 18 ayda kulüp hem finansal hem de fiziksel olarak çöktü" diyor James. Futbolculara yapılan astronomik ödemeler kulübün kasasını kuruturken, Avrupa cephesinde de savaşmak zorunda kalan mütevazi kadro, ligde kan kaybetti ve nihayet bu iki faktör birleşip Portsmouth'un Premier Lig macerasını şimdilik sona erdirdi. Takım, oyuncularına ödemelerini yapamadığı için önce tüm yıldız oyuncularını sattı; o da yetmedi kayyum yönetimine girdi, bunun sonucu olarak 9 puanı elinden alındı; yani bir takımın başına gelebilecek her türlü talihsizliği bir sezonda tatmış oldu. Portsmouth'un silinen 9 puanı, Premier Lig'in sağlıklı işleyişini tehdit eden bir durum oluşturuyordu, çünkü amaçsız kalmış takımın geride kalan maçlara asılması için hiçbir neden kalmıyordu. Neyse ki bu dönemde takımın başına geçen Avram Grant, "biz futbolu seviyoruz" düsturuyla, elindeki darmadağın olmuş takıma hayat aşıladı.

İronik olan ise, Grant'ın aşıladığı bu enerjinin Portsmouth'u yine Wembley'e taşıması. Dün, eski hocaları Redknapp'ın takımı Tottenham'ı, uzatmalarda 2-0'la geçen Portsmouth, bir kez daha FA Cup finaline yükseldi ve Portsmouth'un 2 senelik çöküşünün başladığı ve bittiği yer yine aynı stat olmuş oldu. Üstelik, diğer finalist Chelsea Şampiyonlar Ligi'ne gittiğinden dolayı, bu final Portsmouth'a, Avrupa Ligi bileti getiriyor. Ancak, ne yazık ki, ekonomik durumu yüzünden UEFA lisansını kaybeden kulüp bu hakkını kullanamayacak. Portsmouth yönetimi lisans için tekrar başvuracaklarını söylüyor ancak kulübün mali durumunun kısa vadede düzelmesi zor göründüğünden pek de umutlu değiller.

Avrupa Ligi'ne gidememekten daha da acı olan ise, Portsmouth'un 5-6 oyuncusunun, kontratlarındaki primlerden dolayı, finalde Chelsea karşısında bile oynamayacak olması. Nitekim, bazı oyunculara belli maç sayılarına ulaşmaları halinde, £100.000'a varan ödemeler ve otomatik kontrat yenilemeleri vaat edilmiş. Kulübün yönetimi altınta bulunduğu kayyum, "Bu oyuncular, bu ödemelerden ve kontrat vaadlerinden gönüllü olarak vazgeçtikleri takdirde finalde forma giyebilirler" diyor ve topu oyuncuların menejerlerine atıyor. Bu ödemelerin en çarpıcı örneği ise, bu sezon Portsmouth formasıyla 21 maç oynayan Aruna Dindane'in, 22. maçına çıkması halinde tetikleyeceği 4 milyon poundluk transfer taksidi. Alacağın sahibi ise Dindane'in eski kulübü Lens. Portsmouth yönetimi, bu ödemeden vazgeçme olasılığı için Fransız kulübün kapısını çalmış bile.

Umarım gerekli fedakarlıklar yapılır da Portsmouth, Wembley'deki finale tam kadro çıkar. Chelsea taraftarı olmayan herkesin kendilerini desteklediği bir finalde kupayı kaldırarak, Titanik batarken çalmaya devam eden orkestra gibi Championship'in soğuk sularına karışırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder