18 Nisan 2010 Pazar

Arda Nasıl Fenerli Yapılır?

Sene 2013, Sami Yen'deki Galatasaray-Fenerbahçe maçı; Ultraslan önderliğindeki Galatasaray tribünü hep bir ağızdan bağırıyor:

Bu dünyada para büyük ihtiyaç,
Arda Turan paraya muhtaç,
Alex'le dost ol, Emre'yle arkadaş,
Ananı da sat Arda yavaş yavaş.

Yönetimin parmağı vardı ya da yoktu tartışılır da, geçen hafta Galatasaray tribünlerinde yaşanan kepazeliğin işe yaradığı bu hafta ortaya çıktı. Bu protestoda emeği geçenlerin gözü aydın, dün akşam gördük ki Arda Turan, Galatasaray taraftarına küsmüş durumda. Küsmüş olmasa bile taraftara karşı nasıl bir tavır alması gerektiğine karar verebilmiş değil. Gemileri yaksam mı, yakmasam mı diye düşündüğü bir yol ağzında.

Arda biliyor ki, geçen haftaki kepazeliğin altına imza atanlar "taraftar" filan değil; kendi menfaatinin uşakları ulan bir grup çapulcu. Ancak bu protestonun gerçek Galatasaray taraftarından gelmemiş olması, durumu daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor. Herkes tarafından bilinen bir gerçek ki protestoyu düzenleyen grup menfaati kimden geliyorsa onun borusunu öttürüyor. Geçen hafta öten de Galatasaray yönetiminin borusuydu. Zaten, Ali Sami Yen'in tarihindeki en büyük rezilliklerden birini imza atan Ultraslan'a teşekkür eden Adnan Polat da bunu doğrulamış oldu. Yani Arda, kırgın Galatasaray taraftarının protestosunu işitmedi geçen hafta; taraftarla arasını sistemli olarak bozmaya çalışan bir grubun tetikçiliğine kurban gitti.

Tüm bu olaylar, Arda'nın, bundan sonra Galatasaray formasını giymesini imkansız hale getirdi. 3 sezon sırtında taşıdığı takımın taraftarına yaranamayan Arda, bundan sonra sahaya o formayla her çıktığında kafasında binlerce soru işareti olacak. "Kötü oynarsam kız arkadaşım ağızlara sakız olacak", "İyi oynarsam bir anda büyük kaptan olacağım", "Ordan bir ıslık duydum acaba yönetim mi yaptırdı?" vesaire.. Kafası böylesine dolu adamın sahada performans vermesi mümkün mü? Attığı her adımın sorumluluğunu omuzlarında hisseden bir gencin, çıkıp sahada sorumluluk alması mümkün mü?

Arda, büyük ihtimal, sezon sonu Avrupa'ya gidecek. Gitsin de. Kendisinin ve Galatasaray kulübünün menfaatleri, bunun böyle olmasını gerektiriyor. Avrupa'daki tercihinin Premier Lig (ve Liverpool) olduğunu bir kaç kez belittiği için İngiltere'ye doğru yol alacağını öngörüyorum. Arda'nın, henüz İngiltere'nin 4 büyüklerinde forma giyecek kapasiteye ulaşamadığını düşünürsek, kendisi için en doğru tercih Everton, Villa, Fulham gibi futbolcu kıymeti bilen organizasyonlar olacaktır. Ancak, finansal kriz içerisindeki İngiliz kulüpleri arasından Galatasaray'ın istediği abartılı bonservise yaklaşabilecek tek takım da Manchester City. Galatasaray'ın, City ile kardeş takım haline gelmiş olması da bu ihtimali güçlendiriyor.

Gitti kulübün adı ne olursa olsun, Arda, Ada'ya ayak basar basmaz önünde iki yol olduğunu görecek: Emre'nin yolu ya da Tugay'ın (ve Tuncay'ın) yolu. Yani, ya uzun yıllar Premier Lig'de kalıp kendini geliştirecek ya da işin kolayını seçip 1-2 sezon sonra Türkiye'ye dönecek. İşte bu noktada korkum, Arda'nın Emre Belözoğlu'nun ayak izlerini aynen takip etmesi. Galatasaray'dan sistemli olarak koparılan ve taraftara küs olarak ayrılan Arda, Türkiye'ye geri dönme zamanı geldiğinde neden Galatasaray'ı seçsin ki? Hele ki Fenerbahçe, kendisine kesenin ağzını açacakken, neden finansal bir fedekarlığa girip Galatasaray'a imza atsın? Kız arkadaşı ağızlara sakız olsun diye mi yapsın bunu? Yoksa, 3 hafta kötü oynadığında "ruhsuz" damgası yemek için mi?

Özetle dediğim şudur ki; gün gelir, Arda, Türkiye'ye geri dönme kararı alırsa, ya büyüklük gösterip geçmişte yaşananlara sünger çekecek ya da geçtiğimiz hafta yaşananlar bizi bu yazının ilk paragrafına götürecek.

3 yorum:

 1. Arda Emre'nin yolunu izlerse en az onun kadar nefret edilen bir adam olur. Avrupa'ya giderse eğer, başarılı olmasını dilerim.

  YanıtlaSil
 2. Galatasaray yönetimi bir proje yarattı, sonuna kadar da sömürüyor onu. Önce istediği kadar şımarttı, ne söylese pohpohladı, şimdi de taraftarıyla nikah tazelerken kullanıyor. Bi kaç tribünle anlaşıp hallettiler bu işi,ya da büyük ihtimalle böyle.. E tamam da Arda? Arda'nın durumu..

  Arda 2 sene içinde sevimli bir çocuktan koca kafalı türk gencine dönüştü. Hayır işine gelince sanki dershane öğrencisi gibi ufalmasını çok iyi biliyor kerata,"Ben 22 yaşında bir gencim, haftada bir dışarı çıkamayacak mıyım?" diyor mesela. E tamam çıkıcan da aga, Ben 22 yaşında Emniyet Müdürüne hayırlı olsuna gitmiyordum, ne iş? Şimdi 30 oldu yaş hala gitmedim, ayıp oldu Çapkın'a. (ona da burdan kucak dolusu)

  Yanında oluşan tipler, başka bir hayatın, başka bir jargonu, laflar..Bariz bir şekilde başka hormonları çalışmaya başladı, IQ seviyesi düştü Arda'nın.Bu zeka düşüklüğü oyununa da yansıyor zaten. Arda uzun zamandır çok kötü futbol oynuyor. Gol atsın atmasın, asist yapsın yapmasın. Kötü oynuyor. Arda'yı çok seven bir adam olarak söylüyorum bunu, inanın.

  Ha bunları farketmeyip; "evet bu taraftar çapulcu zaten, git Arda'cım sen, yolunu çiz" demek de ne kadar adil bir yaklaşımdır, o da başka.

  Protestolar konusunda haklısın, sağ duyulu herkes böyle bakmalı. Ama şunu da unutmayın. O adam ne yaparsa yapsın, Arda bu ülkenin 5% lik bir dilimini oluşturuyor, o adamın asla sahip olamayacağı ve Türkiye standartlarının çok üstünde bir hayat yaşıyor. Bunun farkında bir olgunlukla hareket etmesi gerekir. Ha Bunu idrak edebilsin, Arda yine gitsin ya da kalsın. Başımla beraber. En sağlam destekçisi olurum nereye giderse, gurur duymak isterim hep onunla.

  Ama böyle bir irrasyonalite yok. Başka hiçbir alanda da şöyle bir durum söz konusu olamaz. Düşün bir adam 2 milyon euro alıyor bir iş için,
  asgari ücretin açlık sınırından daha düşük olduğu bir ülke bu, dikkatinizi çekerim, kafiye olsun diye değil.. Binlerce insan da o adam verimli olsun o parayı alsın diye üste para verip destekliyor. Sonra birgün protesto edince adam çıkıp "ohoo ben sizin için neler yapıyorum, sizin yaptığınıza bak, ayıp be, gidiyorum" tribine giriyor. Futbol böyle abuk birşey işte.. taraftarlık da..

  YanıtlaSil
 3. yazdiklarina tamamen katiliyorum.. ve tabi ki arda sutten cikmis ak kasik degil.. daha once onun hatalariyla ilgili de bir seyler karalami$tim.. eger son 2 haftada ya$ananlar gercekten bir taraftar tepkisi olsaydi ben de arda'yi ele$tirenler tarafinda yer alirdim..

  ancak, sorun, olayin satilmi$ adamlar tarafindan yapilan planli bir eylem olmasinda.. hatta bu i$in arkasinda yonetimin olmasinda.. benim anlayamadigim da bu yontem zaten.. dikkat edersen bu yazilarda sahadaki oyundan hic bahsetmedim.. yoksa arda'nin oyunuyla ilgili yazacaksak en agir konu$anlardan biri de ben olurum heralde..

  bu $artlar altinda tek umudum, kendisini kucuk polat alemdar'a donu$turen bu ortamdan uzakla$ip yeteneklerini geli$tirebilecegi bir yere gitmesi.. ha arda'dan tugay olur mu? hic sanmiyorum.. ama guzel bir emre belozoglu olacak gibi geliyor..

  YanıtlaSil