12 Nisan 2010 Pazartesi

Acıların Ronaldo'su


El Classico’yu Bigboned gayet güzel analiz etmiş. Ben de, kısa bir, ego kapasitesi yüksek Cristiano Ronaldo analizi yapayım istedim.

“Aramızdaki tek fark, benim boyumun daha uzun olması.” Bu sözler, Ronaldo’dan Messi’ye bir demet. Kişiliğinin iki yönünü de vurgulayan bir cümle aslında bu. Ama yanlışlık, cümlenin ego seviyesinde ya da iyi niyetinde değil. Doğrusu şöyle olmalıydı; “Aramızdaki tek fark, pardon 3 fark: Xavi, Iniesta ve Pedro.”

Aslında daha geniş açıyla bakarsak, yukarıdaki cümleye tüm Barcelona takımını da ekleyebiliriz ama işi büyütmeden konumuza dönelim!

Ronaldo, her ne kadar ego sahibi de olsa, Messi’den daha antipatik bir “görüntüsü” de olsa, İsviçreli bilim adamlarının incelemesi gereken bir oyuncu. Ve sahada tek eksiği ona eşlik edecek ve temposuna uyacak oyuncular. Bunu Barcelona maçında bir kez daha ve net bir şekilde gördük. Messi-Xavi ikilisi, ilk üst üste üç pas yaptıklarında golü buldular. Buna karşın, Ronaldo’nun yaratmaya çalıştığı aynı pas trafiğine, ne Van Der Vaart, ne Marcelo, ne Higuain, ne de Xabi Alonso ayak uydurabildi. Görünüşe göre de pek ayak uydurabilecek gibi durmuyorlar. Peki, Kaka’yla yeterli zamanı geçirdiklerinde bu uyumu yakalayabilirler mi? Şu anki görüntüyle o da zor. Tabi bunu da zaman gösterir. Bu süreçte de Guti’nin katalizörlüğüyle yollarına devam ederler…

Neyse, aklınızda olsun, yarın öbür gün Guardiola’ya gidip, “Hocam dayadın sırtı Messi’ye gidiyorsun, Rijkaard da aynı kafadaydı. Kaynım geçsin takımın başına, sen tatile çık”, demeyin. Çok ayıp olur. Ama bu cümleyi Pellegrini’ye söyleyebilirsiniz…

Bir özlü sözle bitireyim: “Başarılı olmamız için, bizim de onlar gibi bir felsefemiz olmalı, takım olmalıyız.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder