7 Mart 2010 Pazar

Statüko

Futbolun kural koyucusu International Football Association Board (IFAB), dün aldığı kararla Britanya'daki liglerde kale çizgisi teknolojisi kullanımı önerisini reddetti. İngiltere, İskoçya, Galler ve İrlanda futbol federasyonları başkanlarıyla 4 FIFA temsilcisinin yaptığı oylamada, İngiltere ve İskoçya'nın verdiği 2 kabul oyu diğer 6 üyenin verdiği ret oylarının altında kaldı.

İronik olan ise, kararın alındığı gün FA Cup'ta oynanan Portsmouth - Birmingham maçında bu teknolojinin ne kadar gerekli olduğunun kanıtı bir pozisyonun yaşanmasıydı. Birmingham'lı Ridgewell'in 83'de attığı nizami gol yan hakem tarafından geçersiz sayıldı. Maç sonrası McLeish, IFAB'ın aldığı kararı anlamakta zorlandığını açıkladı. Wenger de Mcleish'i destekleyen açıklamalarla tartışmaya katıldı.

IFAB toplantısında üyeler, şu an tenis maçlarında kullanılan Hawk-eye ve futbol topunun içerisine çip yerleştirimesine dayanan Cairos sistemlerinin prezantasyonlarını izlediler. Ancak olası bir teknoloji uygulamasının kabulu için 4 futbol federasyonu başkanının da kabul oyu vermesi bile yetmiyordu. 8 üyeden 6'sının kabul oyunun gerektiği öneri için FIFA temsilcileri blok halinde ret oyu verince zaten öneri otomatik olarak suya düşmüş oldu.

Bu gelişmelerin kimseyi şaşırttığı söylenemez aslında. Dünya futbolunun gördüğü gelmiş geçmiş en kötü yönetici olan Sepp Blatter ve onun statükocu kadrolarının yönetimi altında futbolun gelişimine yönelik hiç bir adım atılmayacağı çok açık. Onların gelişimden anladıkları -Galatasaray taraftarının da acı bir şekilde tecrübe ettiği üzere- hiç bir işe yaramadığı onlarca kez kanıtlanan, ekstra hakem uygulamasından öte bir şey değil. İnsan hatasını sahaya daha çok insan koyarak önleyebileceklerini zanneden örümcek beyinliler, kendilerini savunmak için bu hataların futbola renk getirdiği görüşünü öne sürüyorlar. Gidip İrlanda halkına sorsunlar bakalım, hentbol oynayan rakibe yenilerek Dünya Kupası dışında kalmak hayatlarına ne kadar renk getirdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder