15 Mart 2010 Pazartesi

Hak Etmedi

Ben Phil Brown'ı hiç sevemedim. Gerek futbolcularıyla ilişkileri, onları saha içinde azarlamaları gerek megalomanlığıyla bana nefret ettiğim bir Türk büyüğünü hatırlatır kendisi. İngiltere kamuoyunda da hakkındaki görüşler çeşitlidir. Sivri kişiliği yüzünden Hull taraftarları arasında bile Brown'ı sevmeyen çoktur. Ancak ister sevin ister sevmeyin kendisinin Hull City'nin 104 yıllık tarihinin en başarılı hocası olduğu gerçeğini değiştirmeniz zor. Championship'te kalma mücadelesi veren kulübü alıp, 1 yıl gibi kısa bir sürede Premier Lig'e taşıyan, sonra da bu ligde tutma başarısını gösteren Brown, bu başarıyı bir kez daha tekrarlamak için bu sezonun sonuna kadar savaşma şansını da fazlasıyla hak etmiştir diye düşünüyorum.

Hull City yönetimi, bugün takımın yönetimini Brown'ın yardımcıları Brian Horton ve Steve Parkin'e geçtiğini açıkladı. Bunu yaparak da çok büyük bir risk almış oldu. Ligin bitmesine 8 maç kala hoca kovmak, hele ki takım tarihinin en başarılı hocasını kovmak, nereden baksanız intihara teşebbüstür. Bu karar, takımın aldığı üstüste 4 yenilgi ile sondan ikinciliğe çakılmasını takip eden bugün alınmış olsa da, ben olayın salt sahadaki sonuçlarla alakalı olduğunu zannetmiyorum. Kasım 2009'da Adam Pearson kulübün başkanlığına yeniden seçildiğinde, Phil Brown ile arasının iyi olmadığı ve ilk icraat olarak hoca değişikliğine gideceği söylentileri de ortaya çıkmıştı. Ancak Pearson'un başkan olmasını takip eden dönemde, Hull City 4 maçta 8 puan toplamayı başarınca o söylentiler de rafa kalkmıştı.

Bugüne geldiğimizde ise, Hull'un her ne kadar ligdeki durumu iç açıcı gözükmese de son 8 maçının 4'ünü ligin dibine yakın Porstmouth, Burnley, Wigan ve Sunderland ile oynayacak olması gözardı edilemez. Geri kalan 4 maç da orta sıralardaki Birmingham, Stoke ve Fulham ki, Hull City neredeyse tüm Premier Lig takımları arasındaki en avantajlı fikstüre sahip. En zorlu maçları, kendi sahalarında son gün oynayacakları Liverpool maçı ve Liverpool'un bu sezon kimlere ne puanlar verdiğini tekrar hatırlatmaya gerek yok sanırım.

Bu fikstür avantajı, Phil Brown'un kovulmasını daha bir acıklı yapıyor. Zaten bugün yayınladığı mesajda Brown, çok üzüntülü olduğunu belirtmiş. Kendisine bu son savaş şansını tanımayan Hull City yönetimi ise eline bir saatli bomba almış durumda. Bu bombanın patlaması için de sezon sonunu beklemelerine gerek yok. Hafta sonu lig sonuncusu Portsmouth ile oynanacak maçın sonucu hezimet olursa, taraftara bu kararı nasıl açıklayacaklar hep beraber göreceğiz. Bu arada düşmesini istediğim takımlar listesine hoca hırsızı Bolton ve Manusever Wolves'dan sonra Hull City de eklenmiş oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder