21 Mart 2010 Pazar

Ferguson Her Zaman Haklıdır

Sene 2007; Man Utd, Chelsea ile şampiyonluk yarışı verirken, Ferguson yaptığı bir açıklamada Chelsea'nin elindeki kadro yapısıyla, futbolunu daha fazla geliştiremeyeğini söylemiş, rakip taraftarları kızdırmıştı. O sezon ve geçen sezon gösterdi ki Fergie haklıydı. Chelsea, Mourinho gittiğinden beri düşüş içerisindeydi.

Sene 2009; Liverpool son haftalara kadar götürdüğü şampiyonluk yarışında 86 puan toplamasına rağmen Man Utd'ın 4 puan gerisinde kalınca, Ferguson çıkıp "Liverpool kapasitesinin üzerinde performans gösterdi, bunu bir daha tekrarlamaları zor" diyor; bu sefer de kırmızıları kızdırıyordu. Zaman bir kez daha gösterdi ki Fergie yine haklıydı. Liverpool, bu sezon geride kalan tüm maçlarını kazansa bile puanını 75'e çıkararak geçen seneki pozisyonuna ancak 11 puan yaklaşabilecek.

Sene oldu 2010, İngiltere'de şampiyonluk yarışının sabiti Ferguson, bu akşam, geçen sene "gerçek"lerin ne olduğu konusunda sezon boyunca tartıştığı Benitez karşısına farklı bir ortamda çıkıyor. Liverpool, bırakın şampiyonluk yarışını, Şampiyonlar Ligi yarışında bile favori değil. Kaptanları sinir küpü, oyuncuları geminin battığını düşünüyor. Son iki maçta gösterdikleri kıpırdanma bu akşam da devam edecek mi kimsenin bir fikri yok. Ancak tüm bu kaosa rağmen, Old Trafford'a çıkarken 3 farklı motivasyonları var.

Bunlardan birincisi, FIFA kural kitabında, "Fenerbahçe stili sezon kurtarmak" olarak adlandırılan, "ezeli rakibi yenerek taraftara kendini affettirmek" olayı. Sezon boyu nöron kanseri olan Liverpool taraftarı, bir kez daha Ferguson'u yüzündeki çocuksu gülümseme ve ağzında sakızıyla Old Trafford'tan çıkarken görürse kayışı tamamen koparacak.

Diyelim ki bizim scouserlarda peygamber sabrı var ve bu akşam kaybetmelerine rağmen akıl sağlıklarını korudular. Olur da Man Utd, sezon sonu şampiyonluğa ulaşırsa, şampiyonluk sayısını 19'a çıkararak Liverpool'u geçmiş oluyor, ki bu da kırmızıların "İngiltere'nin en büyüğü" ünvanının resmi olarak sonu demek. United'ın bu hedefe ulaşmasını engellemek bu akşam sahaya çıkan Liverpool onbirinin ikinci motivasyonu.

Üçüncü ve bence en ciddi motivasyon ise Liverpool'un ligdeki durumu. Son Şampiyonlar Ligi pozisyonu için yarışan 4 takım eksik maçlarının tamamını kazanırsa, Liverpool kendini 6. Aston Villa'nın 4 puan gerisinde 7. bulacak. Şampiyonlar Ligi'ne gidememek zaten finansal krizdeki kulüp için kabul edilemez bir sonuç, ki böyle bir ihtmal gerçekleşirse, büyük ihtimal Gerrard-Torres ikilisinden birini satmak zorunda kalacaklar.

Bu şartlar altında Liverpool'un, şampiyonluk yarışındaki Man Utd'dan daha fazla baskı altında olduğunu bile söylemek mümkün. Öte yandan Liverpool, Man Utd'a karşı oynadığı son 3 maçı kazanmış durumda ve bu akşamki maçı kazandıkları takdirde, kendilerine ait olan Man Utd'ı üstüste 4 kez yenme rekorunu egale etmiş olacaklar. Man Utd'ın şu an herşeyi olan ve Liverpool'dan nefret ettiğini her fırsatta açıklayan Rooney ise Liverpool'a karşı çıktığı 14 maçta sadece 1 gol atmış ki onun üzerinden de 5 sene geçmiş. Ha bir de Torres'e karşı hep zorlandığı gözlenen Vidic'in bu iki takımın yaptığı son 3 maçta da kırmızı kart gördüğünü hatırlatmak lazım.

Maçın taktiksel yönü üzerinde fazla durmadım çünkü klasik bir United-Liverpool maçı olmasını bekliyorum. Orta sahada sıkışıp kalan, kemik seslerinin bol bol duyulduğu bir maç. Bu bağlamda iki takımdan birinin diğerine bariz bir üstünlük kurması benim için sürpriz olur. Evinde oynayan United, Liverpool'un üzerine gitmeye çalışacaktır; ancak geçmişte Vidic'in, Torres ile yalnız kaldığında başına gelenleri hatırlayan Ferguson'un, kontra tehdidine karşı çok temkinli olacağını tahmin etmek zor değil. Klasik tabirle özetlemek gerekirse, sinirlerine hakim olup futbolunu oynamaya çalışan takımın kazanacağı bir maç bekliyor bizi. Sinir demişken, United maçı erken koparırsa Gerrard'ın birilerine uçan kafa atması da yüksek bir ihtimal. Tercihen Fletcher olabilir bu kişi.

Başladığım yerden bitirmem gerekirse, Liverpool'un bu sezonki konumu yüzünden bu akşamki maçın biraz gazı kaçmış gibi duruyor. Ancak, ben hala Liverpool'un Old Trafford'ta kazanacağı çok şeyi olduğuna inananlardanım. Ya da Arsenal'e yarayacağı için böyle düşünmek istiyorum. Belki de Ferguson'un çocuksu gülümsemesi ve sakızıyla Old Trafford'u terketmesini görmekten bıkan benim. Bir kere de haklı çıkma be adam!

2 yorum:

  1. daha cok hakli cikar o adam, gelmis gecmis en iyisi o cunku :)

    bir de yalvariyorum, su macin sonucunu da yine hakeme baglama. resmen ezdik cunku liverpool'u ve panalti cok hak edilmis bir penaltiydi..

    YanıtlaSil
  2. alex ferguson en iyisi olabilir. man utd dun haketmis de olabilir.

    ancak bunlar hakemin ceza sahasinin 2 metre disindaki pozisyona penalti caldigi gercegini degistirir mi? zannetmiyorum.

    YanıtlaSil