30 Mart 2010 Salı

Drogba vs Own Goal

Drogba'yı nasıl bilirsiniz bilmem. Ben kendisinin Mourinho dönemindeki oyununa hastaydım. O dönem bitti; Drogba'da yavaştan düşüşe geçti. Hele ki geçen sene sahada futbol oynamak hariç her türlü işi yapan bir adam halindeydi. Bu sene tekrar eski günlerine yakın bir performansla oynayan adamımız, Premier Lig gol krallığı yarışında hayatının sezonunu yaşayan Rooney'in sadece 2 gol arkasında ikinci sırada.

Hafta sonu Chelsea, Aston Villa'yı komik bir skorla devirirken, Drogba kenarda oturuyordu. İşin ilginç olanı Chelsea'nin, bu sezon Drogba'sız attığı ilk 7 değildi bu. Kendisi Afrika Kupası'ndayken Chelsea, Sunderland'e de 7 atmıştı. Bu skorlarında yardımıyla, Chelsea'nin Drogba'sız oynadığı 6 maçtaki gol sayısı 25'e çıkıp, 4,2 gibi abuk bir ortalamaya vuruyor. Bu sayılar sadece bir tesadüften mi ibaret, yoksa Drogba ile gol sayısı arasında negatif bir korelasyon mu var tartışılır. Benim tek söyleyebileceğim kendisinin Anelka'yı kuruttuğu. Sanki onun yokluğunda Chelsea, daha akıcı bir futbol oynuyormuş gibi geliyor bana. Yine de kesin sonuca varmak için daha fazla veri lazım tabi.

İstatistik demişken Martin O'Neill'ın o meşhur istatistiğinden bahsetmeden olmaz. Nedir bu Mart ayından çektiği O'Neill'in anlamadım gitti. Tamam, bu sezon şeytanın bacağını kırdı ve Mart ayında maç kazandı yönetimindeki Villa. Ancak genel olarak baktığımızda, ligin dibindeki 4 takıma karşı yapılan 4 maçta 3 beraberlik görüyoruz. Üstelik Mart ayı Chelsea karşısındaki utanç verici skorla kapandı. Villa Mart ayında, önceki 4 ayda yediği gollerin toplamı kadar gol yedi. Geçen sene gibi, bu sene de Şampiyonlar Ligi umutlarını bu aya gömmüş oldular böylece. Artık 4. seneye geldiğimize göre O'Neill'in takımında bir sezon ortası problemi olduğundan bahsedebiliriz.

Hazır sayılarla kafayı bozmuşken, bir de Man Utd'tan bahsedeyim. Hafta sonu Man Utd, Bolton'u 4 golle geçerken, Rooney'den sonraki 2 golcüsü iş başındaydı. 11 golle Man Utd kadrosunun en golcü 3. ismi olan Own Goal perdeyi açarken, onu 2 golle takip eden Berbatov bu sezonki toplam gol sayısını 13'e çıkardı. Bu istatistiğe bakınca Man Utd'ın 30 milyon pound ödediği Berbatov'dan resmen kazık yediğini görüyoruz. Nitekim, parası rakipler tarafından ödenen Own Goal neredeyse aynı gol sayısına ulaşmış durumda. Yazın mutlaka talipleri çıkacaktır Own Goal'ün. Resmen kelepir adam.

1 yorum:

  1. glazer ailesi ligdeki bütün defans oyuncularına para veriyormuş diyorlar.

    YanıtlaSil