27 Mart 2010 Cumartesi

Derbinin Şifresi

Yok böyle bir şey.

Bakmayın siz bizim spor basınının, "o sol içte oynasın öbürü sağ dışta 4'lü savunma 6'lı kaleci hattı olsun" saçmalıklarını, derbinin şifresi olarak servis ettiğine. Hepimiz biliyoruz ki, belki de son 5 senedir Galatasaray - Fenerbahçe maçlarında futbol oynanmıyor. Futbol oynanmayan bir müsabaka için de taktik analiz yapmaya çalışmak abesle iştigal oluyor.

Sezonun ilk yarısında oynanan derbi öncesi yazdığım yazı aynen bugün de geçerli olduğu için uzun uzun yazmayacağım. Her iki takım ve sahada futbol izlemek isteyen milyonların şansı, Galatasaray'da Arda'nın, Fenerbahçe'de de Emre'nin sakat olmaları. Yarın, bu iki oyuncu sahaya çıkmazsa futbol adına bir umut ışığı belirebilir. Hatta, maç başlamadan olay çıkarma potansiyelindeki bu iki adam olmadan, sahada futbol bile oynanabilir.

Hakkını yemeyelim, derbi maçlarında futbol oynama konusunda Fenerbahçe, son dönemde, hep bir adım önde. Bu maçlarda, Galatasaray gibi, tamamen konsantrasyonlarını kaybetmiyorlar. Az ya da çok futbol oynamayı başarıyorlar. Zaten alınan sonuçlardan da bu açıkça belli. Galatasaray'ın bunu neden yapamadığı konusundaki teorimi yine "Fatih Terim Kaybeder" yazısında yazmıştım. Sarı kırmızılıların, derbilerde futbol oynama konusunda zerre yol katedip etmediğini yarın akşam göreceğiz.

Hepinize bol gollü, az yumruklu derbiler dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder