2 Mart 2010 Salı

Biz vs Hepiniz

Stoke maçında, Aaron Ramsey katledildiğinde Arsenal'li futbolcuların suratlarından dehşet ifadelerini okumak mümkündü. Öyle ki, bırakın Ramsey'in yanına gitmeyi, hiçbiri genç oyuncuya bakamadı bile. Bu noktada komple kasaplardan oluşan Stoke City takımının içerisinde olay anındaki sportmenliğiyle öne çıkan Glen Whelan'ı ayrı bir yere koymak lazım sanırım. Ramsey'in yere düştüğü andan, sedyeye alındığı ana kadar bir an olsun onun yanından ayrılmayan, genç oyuncunun belki de hayatının en acılı dakikalarında, Ramsey'in başı ellerinin arasında ona refakat eden Whelan, sportmenliğin öldüğünü sandığımız bir anda bile bize umut veren adam oluyordu.Son iki gündür İngiliz medyasında Shawcross'un nasıl bir ceza alması gerektiği tartışılıyor. Premier Lig'de direk kırmızı kart görmenin cezası 3 maç, ancak Wenger bu cezayı 'kabul edilemez' olarak nitelendirip, Shawcross'un daha ağır bir ceza almasını istedi. Hatırlarsanız sezon başında federasyonun, bu yıldan başlayarak oyunculara ceza verirken sebep oldukları sakatlığın ciddiyetini de hesaba katacağından bahsetmiştik. Şimdi bu uygulamanın gerçekten yürürlükte olup olmadığını öğrenmenin vakti geldi. Dün Ramsey'in ameliyatını gerçekleştiren cerrah, genç oyuncunun en az 9 ay sahalardan uzak kalacağını açıkladı. Şu an için şahsi beklentim her ay için 1 olmak üzere Shawcross'a 9 maç civarı bir ceza verilmesi. Abartılı bulanlardan da, daha 19 yaşında, Ada'nın en çok gelecek vaadeden yıldızlarından birisi olan Ramsey'in, kariyerini daha başlamadan bitirmeye teşebbüs eden bu hareketi tekrar izlemelerini, "Ama Shawcross bacağını kırmak istemedi" özrünü de benim başka bir yerime anlatmalarını rica edeceğim. Zaten elimizde Shawcross'un bu hareketi kasıtlı yaptığına dair bir kanıt olsa, kendisini federasyona değil adliyeye nakletmemiz gerekirdi. "Kasıt" olmaması, sahadaki insalık dışı güç gösterisinin bir özürü olamaz. Bu arada pozisyon sonrası ağladığı için gereksiz bir şekilde sempatikleşen Shawcross'un daha önce Francis Jeffers'ın bileğini kırdığını ve aşağıdan videosunu görebileceğiniz pozisyonda Adebayor'un 1 ay sahalardan uzak kalmasına yol açtığını da hatırlatayım.Böylesine korkunç bir olaydan bahsederken 'olumlu' sözcüğünü kullanmak istemiyorum, ancak Stoke maçından Arsenal için çıkan olumlu sonuçlar da vardı. Ramsey'in sakatlığının şokunun dakikalar içerisinde atlatılıp, sakatlıktan en çok etkilendiği gözlemlenen Fabregas ve Vermaelen'in golleriyle maçın çevrilmesi, yıllardır "kişiliksiz" olarak nitelendirdiğimiz bu genç takım için bir dönüm noktasıydı. Şampiyonluk için yeterli olup olmadıklarını kendilerinin de sorguladıkları bir anda gelen bu ekstra motivasyon, Chelsea'nin de yenilmesiyle, sezonun nispeten kolay maçlardan oluşan bölümüne girilirken, Arsenal açısından çok önemli bir hal aldı. Buradan sonra, takımın her maça "Ramsey için" çıkıp şampiyonluğu da onun için kazanmak Arsenal'li futbolcuların en önemli görevi haline gelmiş oldu.

2 yorum:

  1. Kasti bir hareketiyle bir futbolcunun sakatlanmasına yol açan kasaplara, neden oldukları sakatlığın süresi kadar ceza verilmesi lazım. Suistimale çok açık olur belki ama şu andaki gibi bir adamın futbol hayatını bitirmenin cezasının 2-3 maç olmasından iyidir.

    YanıtlaSil
  2. ben de bu tip ekstrem hareketlerde `capital punishment` yanlisiyim. ancak sorun arsenal'in bir fransiz takimi olarak gorulmesinde.. federasyon, ingiliz milli takiminin yedek stoperini, fransiz takiminda oynayan bir galli icin cezalandirmayacak. 3-5 mac verip gececek.. hatta 5 verirse beni bile $a$irtacak..

    YanıtlaSil