22 Mart 2010 Pazartesi

Bir Motivasyon Aracı Olarak Nefret

Yok, Fatih Terim'in piyasaya çıkacak yeni kitabından bahsetmeyeceğim. Konumuz, Man Utd-Liverpool maçı.

Dün maçla ilgili yazdığım yazıda Liverpool'un, Old Trafford'a çıkarken elinde 3 farklı motivasyonu olduğundan bahsetmiştim. Bunlardan en önemlisi de elden yavaş yavaş kaçan Şampiyonlar Ligi pozisyonuydu. Ancak dünkü maç gösterdi ki buradan ahkam kesen bendenizin sıraladığı bu hedefler, mental olarak bitmiş durumdaki Liverpool'lu oyuncuların pek de umurlarında değil. Onlardan daha da kötü durumdaki patronları Rafael Benitez'in ise kendi doğruları hariç hiç bir şey umurunda değil.

Benitez, sahaya takımını dün bahsettiğim hedeflerden birini kullanarak çıkartabilirdi. Ancak o, Alex Ferguson'la olan kişisel husumetini takıma bir Man Utd nefreti olarak aşılamayı ve bunu baş motivasyon olarak kullanmayı tercih etti. Bu, yaklaşık 15 dakika işe yaramış gibi gözükse de maçın geride kalan 75 dakikada, hiçbir hedefleri olmadığının farkına varan Liverpool'lu futbolcuların amaçsızca sahada dolaşmasına neden oldu.

Liverpool'un sezonunun hikayesi aynen bu. Takımın sezon başında beraber yola çıktığı hedefler, atmosferi terkeden uzay mekiğinden kopan yakıt tankları gibi birer birer ayrılırken, Benitez sezona başladığı taktik, diziliş ve mantalideden zerre ödün vermedi. Lucas, Mascherano ve Kuyt gibi oyunculardan kurulu orta sahanın hiçbir şey üretemediğini görmezden gelen adamımız, dün akşam, en sonunda lig 4.lüğü tankının da gemiyi terkedişini izlemiş oldu.

Riera'nın batan gemi benzetmesi, Gerrard'ın hakeme yaptığı el hareketi, rakibine attığı dirsek, Torres'in tekmelediği penaltı noktası. Belli ki Liverpool'da takım olarak bir nefret havası hakim ve nefret havası hakim olan takımlar başarılı olsa Fatih Terim bugün işsiz olmazdı. Pardon ikide bir kendisinden bahsetmek istemiyorum ama nefret deyince de aklıma başka bir şey gelmiyor.

Liverpool, dün Şampiyonlar Ligi'ne elveda dedi ve kulübün beklediği 100 milyon poundluk nakit enjeksiyonu gerçekleşmezse, büyük bir finansal krize doğru gidiyorlar. Belki de yazın Torres-Gerrard ikilisinden birini satmak zorunda kalacaklar. Benitez, Lucas ve Mascherano'da ısrar ededursun, arkalardan koparak gelen Everton da sezonu Liverpool'un önünde bitirirse bak sen cümayişe ondan sonra.

1 yorum:

  1. liverpoolun önündeki fikstür bir hayli kolay. 4.olabilirler hala.

    YanıtlaSil