2 Mart 2010 Salı

Altyapıda Yanlış Hamle


Son birkaç haftayı antrenör ve teknik direktör transferleriyle geçirdik. Aslında transfer kelimesi yanlış oldu, "atamalar" da diyebiliriz bu gelişmelere. Peki hangi atamalar oldu bu dönemde; Ersun Yanal, Engin İpekoğlu ve Oğuz Çetin'e Milli Takımlar'da görev verildi. Tugay Kerimoğlu ise Galatasaray'da altyapının başına getirildi. Benim bu yazıda değineceğim kişi ise, bu bağlamda Tugay Kerimoğlu olacak.

Futbola kafa patlatan, felsefesi üzerine, tekniği-taktiği üzerine yorum yapa(bilen)n herkes futbolda altyapının ne kadar önemli olduğunu bilir diye düşünüyorum. Aslında sadece futbolda değil, tüm spor dallarında olay temelde başlar. Ve bir antrenör, bir sporcuya mental ve fiziksel eğitimi kendi bilgisi ve "tecrübesiyle" en iyi şekilde verebilir. Kısacası, bu seviyede bilgi tek başına yetersiz kalır.

Bir süre basketbol antrenörlüğü yapmış biri olarak diyebilirim ki, bir sporcu, sahanın içinden kenarına geçtiğinde her şeyin ne kadar farklı göründüğünü fark ediyor ve bütün algıları değişiyor. Bu süreçte yönetme ve "eğitme" tecrübesi edindikçe de iyi bir antrenör-teknik direktör olma yolunda ilerliyorsunuz.

Şimdi bir altyapı "eğitmeninin" nasıl olması konusuna gelirsem, yukarıda tırnak içinde belirttiğim "tecrübe" ve "eğitme" sözcükleri ön plana çıkıyor. Bu noktada, Tugay Kerimoğlu'nu anlatmaya çalıştığım konunun merkezine alırsam, bu sözcüklerin, Tugay'ın "antrenör" olarak vasıflarını tanımlamada kullanamayacağımızı düşünüyorum. Evet, Tugay İngiltere'de futbolunu hem mental, hem de tekniksel olarak geliştirmiş, Blackburn'un efsaneleri arasına girmeyi başarmış, aldığı eğitimle de antrenörlük yapmaya hazır biri. Ama daha antrenörlük kariyerinin başındaki Tugay'ın ilk durağı altyapı olmamalıydı, hatta Galatasaray gibi uzun vadeli yatırıma hazırlanan bir takımın altyapısı hiç olmamalıydı...

Neden sorusunun cevabı ise basit; 7-17 yaş arasındaki çocukları, her yönüyle eğitebilmek, onların mental olarak gelişimini sağlamak, geleceğe sadece bir futbolcu olarak değil iyi bir sporcu olarak hazırlamak maalesef sadece bilgi birikimiyle mümkün olamaz. Tugay'da eksik olan eğitim yeteneği ve tecrübe bir altyapı antrenörü için olmazsa olmaz kriterlerdir. Bu açıdan kanımca Galatasaray ve Adnan Polat yanlış bir adım atmıştır. Tabi bu hamleyi yaparken kafalarında ne vardı bilemem, ama umarım ki, Rijkaard'la başlayan değişim sürecine zarar vermez. Ersun Yanal'a Milli Takım'da verilen görev ne kadar doğruysa, Tugay'a Galatasaray'da verilen görev de o kadar yanlıştır görüşünde bulunarak, yazıyı burada bitiriyorum...


1 yorum:

  1. Altyapıdaki gençlerden büyük saygı görecektir. Bu Tugay'ın en büyük artısı olacak. Yeterli olmayacaktır ama yalnız olmayacağı da kesin.

    YanıtlaSil