1 Şubat 2010 Pazartesi

Zırt Dediği Yer

Dün akşam, Arsene Wenger aylardır Arsenal'i eleştirenlere karşı çıktığı ilk raundu kaybetti. Arsenal takımının tüm eksik yönleri tek bir maçta çorap söküğü gibi ortaya çıktı ve Gunners zorlu virajın üçüncü maçında ikinci kupayı da düşürmüş oldu.

Arsenal takımının takviyeye ihtiyacı olduğu, özellikle Van Persie'nin yokluğunda yeni bir forvet alınması gerektiği, Almunia'nın bu seneki berbat formu, Song'un tek başına orta sahayı toparladığı ve yardıma ihtiyacı olduğu gibi gerçekler Wenger tarafından bir süredir itinayla görmezden geliniyordu. Dün akşam Almunia, Denilson, Clichy ve forvetsizlik el ele verdi ve Arsenal'i şampiyonluk yarışının dışına itiverdi.

Benim canımı sıkan bireysel kötü performaslardan çok takımın göz göre göre golcüsüz kalmış olması. Futboldan anlayanından anlamayanına kadar herkesin gördüğü bir eksikliği, "Futbolumuzu geliştirecek bir forvet bulamıyorum" gerekçesiyle görmezden gelen Wenger, maalesef dün akşamki hayal kırıklığının 1 numaralı sorumlusudur. Çok değil, 10 milyon pound civarı bir paraya alabileceği onlarca forvet varken, takımın şampiyonluk umutlarını Bendtner gibi bir oyuncuya ve Arshavin'in pozisyonu olmayan bir bölgedeki formuna bağlamanın altında yatan düşünceyi anlamam mümkün değil. Geçen sene devre arasında yapılan Arshavin transferinin takıma yaptığı katkı daha hafızalarda taze iken, neden aynısı bu sene şampiyonluk şansı da olan Arsenal'e yapılmaz yine pek kafam almıyor.

Forvetsizliğe bu kadar takılıyorum çünkü takıma olan yıkıcı etkisini görmemek için kör olmak lazım. Dün akşam örneğine bakarsak, Arshavin'in forvet oynamasıyla sol kanadın tek kelimeyle çöktüğünü görüyoruz. Nani'ye hayatının futbolunu oynatan, Arsenal'in solundaki Nasri ile başlayan Denilson ve Clichy ile devam ettikten sonra Almunia ile son bulan koridordu. Zaten Man Utd'ın attığı ilk gölü izlerseniz, Nani'nin bu 3 oyuncuya çalım atıp topu havalandırdığını, Almunia'nın da havadaki topu içeri tokatlayarak asisti gole çevirdiğini görüyoruz. Yani, maçın özetini tek bir pozisyonda izlemek mümkün. Nasri'nin aksattığı savunma göreviyle yarattığı açık Denilson tarafından da kapatılamayınca zaten formsuz olan Clichy adeta kaderine terk edilmiş bir adam görüntüsüydeydi. Bu arada Arsenal'in bu zaafını bilen ve Nani'yi daha geçen maçtan bu role hazırlayan Ferguson ise Wenger'e çok sağlam bir ders vermiş oluyordu.

Forvetsizliğin etkisini anlamak için United savunmasındaki isimlere bakmak yeter. Sol bek ve iki stoperi yedek oyunculardan oluşan Man Utd savunması, kanat oyuncusu mantalitesiyle aldığı her topu dümdüz üzerlerine süren Arshavin'e karşı çok rahat bir maç çıkardı. Bendtner oyuna girene kadar Arshavin ne kafasını kaldırmayı akıl etti ne de sürdüğü topları olumlu bir şekilde değerlendirebildi. Bendtner'in oyuna girip forvet mevkiini devralmasından sonra sola geçen Arshavin, genç Rafael'i zorlamaya bu dakikadan sonra başlayabildi. Zaten Arsenal'in tek golü de soldan gelişen akınların sonucu olarak geldi.

Arsene Wenger'in aylar önce bir röportajını okumuştum; şöyle bir kelam ediyordu: "Gareth Barry'i alsaydım, Denilson ve Diaby'nin kariyeri biterdi." Kendi kendime, "Bize ne yahu biterse bitsin" demiştim ve o günden beridir kafamdadır o söz. Son 2 yılda Arsenal takımının Almunia, Denilson, Diaby, Bendtner ve Nasri gibi oyuncular tarafından sistemli olarak baltalanışını izleyen birisi olarak artık bu oyuncuları adam etme projesinin sonuç vermeyeceğine inanmaya başladım. Maalesef, Arsenal'in başarıya ulaşması için takımın bu isimlerden tamamen temizlenmesi gerekiyor. Eğer Wenger, bir gün Arsenal'deki koltuğunu kaybederse bunun sebebi de bu oyunculardaki ısrarı olacak zaten. Onun yerine gelen adamın ilk işi de bu adamların hepsini satmak olacak.

Zannedilmesin ki böyle bir senaryonun gerçekleşmesini istiyorum. Düne kadar ateşli bir şekilde savunduğum Wenger'i, 1 maç kaybettik diye satmış değilim. Ancak, takımda gerekli bazı değişiklikleri yavaş yavaş da olsa yapmasını istiyorum. Artık aynı adamları denemekten ve sürekli hayal kırıklığına uğramaktan bıktım ki Wenger benim 10 katım hayal kırıklığı içerisindedir; eminim. Wenger'in, kulübün zorlu bir finansal geçiş dönemi yaşadığı yıllarda başlattığı projesine her Arsenalli gibi ben de müteşekkirim. Bu projenin sonucudur ki, bugün, Arsenal kulübü, global kriz yılında £30m maç günü karı açıklayabiliyor ve finansal tablolarının sağlıklı olmasıyla gurur duyabiliyor. Ancak, büyük emeklerle elde edilen bu gelirlerin £10-15m kadarı takıma iyi bir golcü kazandırmak için harcanamıyor ve bu kararın sonucu Arsenal bir sezonu daha kupasız kapıyorsa, orda durup bir düşünmek lazım gelir bence. Wenger "Para yok; oyuncu alamıyoruz" derse kendisine her türlü anlayışı göstermeye hazırım. Ancak, "Denilson'un kariyeri tehlikeye girecek; ondan oyuncu almıyorum" diyorsa o zaman dün akşamki Denilson'u tekrar bir izlesin diyorum. Arsenal taraftarı hem böylesine rezil bir oyuncuyu izleyip hem de geleceğe ümitle bakabilir mi; onun da cevabını bir zahmet bekliyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder