5 Şubat 2010 Cuma

Şampiyonlar Ligi vs Super Bowl

2009'da Olimpiyat, Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası gibi dev organizasyonlar olmayınca yılın en büyük 2 olayı Şampiyonlar Ligi finali ve Super Bowl'du. 2009, aynı zamanda UCL finalinin Super Bowl'u, global seyirci sayısında geride bıraktığı ilk yıl olarak da kayıtlara geçti. Barcelona - Manchester United finali 109 milyon izleyiciyi TV başına çekerken, Pittsburgh Steelers - Arizona Cardinals karşılaşması 106 milyon izleyice ulaştı. Bu rakamlar her iki yayının da tamamını izleyen seyirci sayıları. Yayınların bir bölümünü izleyen seyirciye baktığımızda Şampiyonlar Ligi finalinin 206'ya 160 milyon gibi bir üstünlüğü olduğunu görüyoruz. Super Bowl'un tamamını izleyen izleyici oranının daha yüksek olması, geleneksel maç arası reklamlarının seyirciyi tüm yayın boyunca ekran karşısına çivilediğinin bir başka göstergesi. Bu arada 109 milyon, Şampiyonlar Ligi finalinin izleyicisi sayısını 5 yılda %74 arttırdığını gösteriyor.

Şampiyonlar Ligi sadece sayı olarak değil yayıldığı alan olarak da Super Bowl'u geride bırakmış durumda. Nitekim SB seyircisinin büyük çoğunluğu Amerika'da yaşayanlardan oluşurken, Şampiyonlar Ligi izleyicisi dünyanın her yanına yayılmış durumda olduğunu görüyoruz. Öyle ki, 109 milyon UCL izleyicisinin %12'si Asya ülkelerinden izleyenlerden oluşuyor. UEFA'nın, bu sene finali Cumartesi gününe almasının altında yatan neden de bu globalleşme zaten. Asya ülkelerinde sabaha karşı geç saatlere denk gelen final, hafta içi yayınlandığında izlemesi zor bir olaya dönüşüyordu. Hem Cumartesi gününe alınan hem de daha erken bir saatte yayınlanacak olan Madrid 2010, Asya izleyicisi rekorunu rahatlıkla kıracaktır.

İlginç bir istatistik de, Şampiyonlar Ligi'nin düzenlendiği şehrin ekonomisine yaptığı $65m'lik katkıya karşılık, Super Bowl hafta sonunun düzenlendiği şehre $500m gibi bir katkı yapıyor olması. Amerikalıların harcama alışkanlıklarının üzerine olayın 3 gün 3 gece süren bir karnaval şekline dönüşmesinin etkisi de var bunda tabi ki. Son olarak da geçen sene bu iki olayı takip eden organizasyonların 54 milyon izleyiciyle F1 Bahreyn GP'si ve 33 milyon izleyiciyle Dünya Atletizm Şampiyonası 100 metre erkekler finali olduğunu hatırlatayım.


1 yorum:

  1. ilginç rakamlar güzel bilgiler ve güzel bi yazı...

    YanıtlaSil