14 Şubat 2010 Pazar

Kupa Lazım Mı Abi?

Ulusal kupaların popüleritelerini her geçen gün kaybettikleri malumunuz. Özellikler Şampiyonlar Ligi icad olundu olunalı tüm kulüpler, bu turnuvaya katılabilmeyi önceliklerinin en tepesine yazmış durumda. Kupa maçları ise lig ve Avrupa maçlarından arda kalan vakitte yedek oyunculara eğlence olmaktan öteye geçemiyor şu günlerde.

Avrupa'daki en köklü ve geleneği olan kupa hiç kuşkusuz İngiltere Federasyon Kupası. Bu sene bazı ilgi çekici kuralara sahne olsa da, FA Cup, Premier Lig kulüplerinin öncelikler hiyerarşisinde iyice diplere inmiş durumda. Bunun en büyük sebebi de para tabi ki. Federasyon Kupası galibine sponsor E.on 3.5 milyon pound verirken, ligde kalmayı başaran bir kulüp kasasına 35 milyon pound'un üzerinde bir miktarı götürüyor. Bu gerçek, dipteki kulüplerin ligde kalmayı kupa almaya tercih etmesini sağlarken, büyük kulüpler ise kendilerine Avrupa bileti getirecek sıralamaları, doğal olarak, kupadan önemli görüyorlar.

İngilizler senelerdir "gelenek" adı altında federasyon kupasının oynanışıyla ilgili değişikliklerden kaçınıyorlardı. Bu sene kupa maçlarında stadların boş kalması ve reytinglerin dibe vurması, geçen Haziran ayında federasyon başkanı olan Ian Watmore'u harekete geçirmiş durumda. Watmore ve kupa komitesi FIFA'ya başvurarak FA Cup'ın yeni kural ve uygulamaların deneneceği bir platforma dönüşmesine yönelik bir proje için olur arayacaklar. Geçtiğimiz günlerde gol çizgisi için video görüntülerinin kullanılması uygulamasının gündemlerinde olduğunu açıklayan Blatter'in bu öneriye sıcak bakacağı öngörülmekte. Proje gerçekleştiği takdirde FA Cup çok radikal bir değişikle, Avrupa'daki en gelenekçi turnuvadan en yenilikçi olanına dönüşmüş olacak. Hangi kuralların ne ölçüde değişeceği ise FIFA'nın olurundan sonra karara bağlanacak.

Proje yürürlüğe girerse 2011-12 sezonunda FA Cup'ta ilk göreceğimiz uygulama muhtemelen ekstra hakemler olacaktır. Hatta düzenleme yetişirse çizgi kararları için video kullanmını bile görebiliriz belki. İngiltere Futbol Federasyonu, kendi turnuvasının deneme yanılma tahtasına dönmesini istemeyeceğinden muhtemelen bir geleceği olan uygulamaları tercih edecektir. Bu yeniliklerin izleyici sayısını nasıl etkileyeceği ise belirsiz tabi ki. Maçları daha ilgi çekici yapacağı kesin ancak turnuvanın mali çekiciliğini yani sponsor desteğini arttırıp arttırmayacağı tam bi muamma.

Kupa maçlarının çekiciliğinin arttırılması için hiç kuşkusuz en etkili değişiklik ulusal kupayı kazanan takımlara Şampiyonlar Ligi'ne gitme hakkı verilmesini olacaktır ki Platini'nin de bu projeyi desteklediği biliniyor. Ancak bu kararın yürürlüğe girmesi büyük takımlardan gelen baskı nedeniyle zor gözüküyor. İngiltere'de bir ara FA Cup galibiyle lig dördüncüsünün Şampiyonlar Ligi için play-off oynaması fikri de ortaya atılmıştı ki ortaya çıkaracağı bir takım karışıklıklar nedeniyle pek de ilgi görmemişti.

Bu konudaki şahsi görüşüm boşa kürek çekildiği yönünde. Kupa kavramı ölmeye mahkum bir olay bence. Her iki Avrupa Kupası'nında lig usulü oynandığı, milli maçlar, lig derken takvimlerin sıkım sıkım sıkıştığı bir ortamda kupa maçlarının cazip bir hal alması için bu işe çok büyük paralar yatırılması gerekiyor. Ben ortada hiç bir enayi sponsor göremiyorum ki böyle bir yatırımı yapsın. O yüzden kupa olayı azalarak biter diyorum. Yakında opsiyonel olduğunu veya sadece alt ligler için oynandığını görürseniz şaşırmayın. Kupa olayının kalkmasına da en çok hangi takım taraftarının sevineceğini de ben söylemeyim artık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder