18 Şubat 2010 Perşembe

Daha Ne Yapması Lazım?

Martin Hansson... Maç başlamadan önce hakemin adını gördüğümde biliyordum bir şeyler olacağını. Sağolsun beni yanıltmadı. Hatırlamayanlar için kendisinin, Henry'nin elini görmeyerek İrlanda'yı yakan hakem olduğunu hatırlatayım.

Hansson'u verdiği yanlış kararlardan dolayı eleştirmeyeceğim. Maç boyunca göstermediği kartlardan, Rosicky'nin düşürülmesine vermediği penaltının dönüp Arsenal kalesine gol olmasından, Sol Campbell'ın dokunmadığı topa geri pas kararı vermesinden falan da bahsetmeyeceğim. Beni asıl çıldırtan detay bunların hiç birisi değil. Arsenal'in yediği golde hakemin endirekt serbest vuruş karar verdiği ana bir bakalım aşağıdaki videodan. Endirekt serbest vuruş kararı çıktığında topu elinde tutan Fabianski'den topu alıp Porto'lu oyuncuların onüne koyan ve bu sırada topa müdahele edebilecek tek adam olan Sol Campbell'ın da önünü kesen adam, hakem Hansson'dan başkası değil. Yani Porto'nun golünün yaratıcısı sadece verdiği yanlış kararla değil, fiilen olaya karışmasıyla da, Martin Hansson. Olayın ardından Wenger'in 2 dakika boyunca kendisini azarlamasına da sadece izlemekle yetinen yine İsveçli hakem.Bu sene çok hakem rezaleti gördük ama bu kadarına da az rastlanır sanırım. Yanlış karar vermek bir yana, bir takımın attığı golün bir parçası olmak ancak UEFA'nın üzerlerinde ısrar ettiği İskandinav hakemlere ait bir özellik olsa gerek. Özellikle Hansson'un kokartının yırtılması için daha ne yapması gerekiyor çok merak ediyorum.

Hakem rezaletini bir yana koyarsak aslında dün akşam çok güzel bir maç izledik. Arsenal'in klasik hücum futboluna Porto da aynı şekilde karşılık verince maç tadından yenmez bir hale geldi. Ancak, her iki golde de inanılmaz 2 hata yapan Fabianski olmasa Porto'nun aldığı risk pahalıya mal olabilirdi. Maçı kazanmış olsalar da elde ettikleri skorun çok büyük bir avantaj olduğunu söyleyemeyiz.

Arsenal açısından da, Wenger'in yapmadığı transferlerin cezasını ödemeye devam ettiği bir maç olduğunu söyleyebiliriz. Takımın 3 kalecisinin de yetersiz ve formsuz olduğunu bile bile onlarda ısrar etmesi umarım başına daha büyük işler açmaz. Benim görüşüm turun favorisinin hala Arsenal olduğu yönünde, ancak Porto'nun Emirates'te atacağı bir gol Gunners'ın başını bayağı ağrıtacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder