24 Şubat 2010 Çarşamba

Borç Ligi

UEFA, geçenlerde Avrupa'daki kulüplerin borçlarıyla ilgili bir rapor yayınladı. Buna göre UEFA bünyesindeki 732 kulübün, toplam borçlarının %56'sı Premier Lig'deki 18 kulüp arasında paylaşılmış durumda. (Araştırmanın yapıldığı yıl olan 2008'de Portsmouth ve West Ham, UEFA lisansı alamadıkları için bu rakamlara dahil değiller) 18 Premier Lig kulübünün toplam borcu 4 milyar euro civarındayken, Man Utd, €800m'luk borcuyla ikinci sıradaki Liverpool'u bile ikiye katlamış durumda.

UEFA, "Financial Fair Play" uygulamasına geçmeden önce Avrupa'daki kulüplerin mali yapılarına iyice kafayı takmış durumda. Son dönemde, özellikle İngiliz kulüpleri UEFA'nın sıkı gözetiminde. Yukarıdaki rakamlara baktıktan sonra adamlara da hak vermemek elde değil. Son 5 yılda, özellikle Şampiyonlar Ligi'ni iyice domine etmiş durumda olan İngiliz kulüplerinin ödeyebileceklerinden fazlasını harcayıp harcamadıkları Avrupa futbol yönetiminin cevabını aradığı en önemli soru.

Bu rapora karşılık bugün İngiltere Futbol federasyonun sözcüsü de kısa bir açıklama yaparak, "Önemli olan borçların büyüklüğü değil, ödenebilir olup olmadıkları" dedi. Gerçekten de takım başına düşen 122 milyon euroluk senelik gelir ile Premier Lig, bu alanda en yakın rakibi olan Bundesliga'ya €43m fark atmış durumda. 2,2 milyar euroluk toplam gelirin de çoğunun 4 büyükler tarafından paylaşıldığını düşünürsek, bu kulüplerin büyük borçlarının altından kalkabileceği sonucuna da varabiliriz.

Gel gelelim, son bir kaç senede Man City ve Chelsea gibi sınırsız kaynaklara sahip takımların piyasa davranışları yüzünden, özellikle de oyuncu maliyetlerinde inanılmaz artışlar meydana geldi. Daha önce Man Utd'ın finansal durumuyla ilgili yazıda belirttiğimiz üzere, United gibi bir dünya devi bile, son 10 senedeki başarılı trendinin sekteye uğraması halinde borçlarını ödemekte zorlanacağını açıklamış durumda. Liverpool'un £100m'lık bir finansmana ihtiyacı olduğu bilinirken, ligin dibindeki Portsmouth, oyuncularının maaşlarını ödeyemediği için puanlarının silinmesi tehlikesini ensesinde hissediyor. Şu an için en rahat gözüken City ve Chelsea gibi takımların bile UEFA'nın FFP standartları uygulamaya geçtiğinde, bu kurallara nasıl uyum sağlayacakları tam bir muamma.

Sorun sadece İngilizlerin sorunu değil tabi ki. UEFA bünyesindeki 732 kulübe baktığımız zaman; bu kulüplerin toplam gelirleri olan 11.5 milyar euro'nun üzerinde bir harcama (12.1 milyar euro) yaptığını görüyoruz. UEFA'nın amacı da bu dengesizliği ortadan kaldırarak, genelde ve kulüp bazında bu gelir-gider dengesini sağlamak. Gider kısmının aslan payını oluşturan oyuncu maaşlarındaki enflasyonun asıl sebebi olan para babalarını durdurmadani bu denge sağlanabilecek mi hep beraber göreceğiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder