11 Ocak 2010 Pazartesi

Risk Nedir?

Olur da hocanız sınavda "Risk nedir?" diye sorar da siz de sayfayı boş bırakmak istemezseniz, cevap olarak "Owen Coyle'un Bolton'un başına geçmesi" yazıverin. Hocanız Premier Lig izleyen bir adamsa ne demek istediğinizi anlayacaktır. Yok anlamaz da sınıfta kalırsanız kapıma dayanmayın sonra ama.

Owen Coyle, Bolton formasını gençliğinde terletmiş birisi. İkinci teknik adamlık deneyiminde İskoçya'da St. Johnstone'un başındayken, Bolton başkanı Phil Gartside tarafından Bolton'un başına geçecek hoca adayları arasına alınmış, daha sonra görevi Gary Megson'a kaptırmıştı. Megson'un Bolton'un başına geçmesinden sonra da hem Gartside, hem de Alex Mcleish tarafından Championship kulübü Burnley'e önerildi. Kasım 2007'de aldığı görevinde öylesine başarılı oldu ki 2008'de Burnley hem FA Cup'ta Arsenal ve Chelsea'yi yenerek yarı finale çıktı hem de Premier Lig vizesi aldı.

Haziran ayında Celtic'e gitmek yerine Burnley ile kontratını yenilemeyi tercih eden Coyle, Premier Lig'e de iyi bir başlangıç yaptı. Mütevazi kadrosuyla özellikle kendi sahasında önemli puanlar alan takım, ilk yarıyı 20 puanda bitirdi ki 40 puanı aşanın ligde kalacağı düşünülürse hedeflenen puanı yakalamış gibiydiler.

Gel gör ki, her şeyin yolunda gittiği Burnley kampı, Bolton'un, kovulan Megson'ın yerine Coyle'u getirmek istemesiyle ve Coyle'un da bu teklife anlamsız bir istekle karşılık vermesiyle karışıverdi. Bir hoca için bir alt ligde aldığı takımın Premier Lig'deki başarısını görmek kadar tatmin edici ne olabilir bilmiyorum ama Owen Coyle, Bolton'un başına geçmeyi kendi projesinin sonuçlarını görmeye tercih etti. Yani düpedüz davayı sattı.

Kendi kurduğu, işleyen düzeni terk edip başkasının kurduğu işlemeyen bir takıma geçmek ne kadar akıllıca bir hareketti bunu sezon sonunda göreceğiz. Ancak, şimdi Mick McCarthy'nin Wolves'undan sonra küme düşmesini istediğim 2. bir kulüp daha var. Sezonun orta yerinde sadece para için Burnley'i resmen kaderine terk eden Coyle umarım Bolton'u ligde tutamaz. O düşerken, Burnley de bu tramvayı atlatıp ligde kalır. O zaman da futbol tarihi kitaplar bir hocanın kariyerini nasıl çöpe attığına güzel bir örnek bulmuş olurlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder