25 Ocak 2010 Pazartesi

"Only a Game?" - Futbola Tarihi Yaklaşım

Hep, futbol gibi tarih çizgisi uzun bir sporun niye sergisi yok diye düşünmüşümdür. Kendi kendime sorduğum bu sorunun yanıtını da geçen sene Uefa'nın"Only a Game?" isminde, kültür başkentlerinde kurulan bir sergisinin olduğunu ve bu serginin 2010'da İstanbul'da kurulucağını öğrenmemle aldım.

İlki 2008 yılında Brüksel'de açılan sergi, 2009 yılında Liverpool'u ziyaret ettikten sonra, İstanbul 2010 Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde, Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi'nde yerini aldı.

Sade ve güzel bir açılışla kapılarını açan sergiyi ilk gününde gezme fırsatı buldum. Aslında tam anlamıyla sergi demek biraz yanlış olabilir. Bir kısmı sergi, bir kısmı müze diyebiliriz. İçeriğine bakarsak da, futbol tarihinin renkli görsel anlatımının yanında, birçok tarihi ve Uefa Kupası, Şampiyonlar Ligi kupası gibi güncel objeler de bulunmakta. Her futbol severin, spor severin, tarih meraklısının ve futbola farklı bir bakış açısına sahip herkesin gezmesi gerektiğini düşündüğüm bir sergi. Son olarak sergiden birkaç kesit vermek istiyorum:

Not: Fotoğraflar, telefonla çekilebildiği için çok kaliteli değil, idare edin artık.

* Son Kupa Galipleri Kupası. Bu kupayı gördükçe, aklıma hep Nayim'in Seaman 'a attığı acayip gol geliyor.

* Jardel'in, Süper Kupa finalinde Real Madrid'e 2 gol attığı ayakkabıları. Krampon teknolojisi ve modası 10 yılda büyük ilerleme kaydetmiş.

* 1928 yılında Prag'da Peşte - Prag karmaları maçını yöneterek, "Avrupa'da maç yöneten ilk Türk hakem" sıfatını kazanan Şeref Bey'in bu maçta kullandığı düdük.

Tabi bunlar sergiden birkaç küçük örnek, daha fazlasını görmek için 30 Nisan'a kadar sergiyi ziyaret edebilirsiniz.

1 yorum:

  1. kupa 1 mükemmel gerçekten. keşke gidip canlı canlı görebilme olanağım olsaydı.
    fotoğraflar için teşekkürler gerçekten istanbul dışındaki insancıklar olarak bizim de sergiyi böylece görme olanağımız oldu sayenizde.

    YanıtlaSil