12 Ocak 2010 Salı

Louis Sahaya

Van Persie sakatlandığından beri, Arsenal'in adının birlikte anılmadığı golcü kaldı mı bilmiyorum. Daha önce Wenger'in bu konuda ince eleyip sık dokuduğundan da bahsetmiştim. İngiliz basınında günün Arsenal golcüsü adayı Louis Saha.

Bilindiği gibi Saha'nın, Everton ile devam eden 'maç başına para'ya dayalı sözleşmesi sezon sonunda bitiyor. Konuyla ilgili masaya oturan taraflar, Saha'nın haftalık £60.000'lik isteği üzerinde anlaşamayınca Everton'un sezon sonu serbest kalacak Saha'yı satması gündeme geliverdi.

31'lik Fransız'ın gününde çok iyi bir golcü olduğunu bilmeyenimiz yok. Bu sene Everton forması altında attığı 10 golle de kötü giden takımın en iyisi görünümünde. Wenger de kendisi hakkında "10 maç üstüste oynadığında kendisini istediğiniz golcüyle kıyaslayabilirsiniz" diye buyurdu geçen hafta.

Transferin önündeki engel, pek tabi ki Saha'nın yaşı. Bu alışverişin gerçekleşmesi için öncelikle Arsenal'in 30 yaş üzeri oyunculara 1 yıldan fazla kontrat önermeme kuralını bir kenara koyması gerekiyor. Bugün basında yer alan haberler Wenger'in, Saha için bir istisna yapıp, 2+1'lik bir kontrat yapmaya hazır olduğu yönünde.

Louis Saha, aslında, şu ana kadar Arsenal'le adı geçen isimler arasında en akla yatanı. Wenger, elinde Van Persie ve Eduardo varken 3. bir golcüye çok para harcamayacağını daha önce de belirtmişti. Yani kendisinin aradığı bir 'yedek' golcü. Dzeko, Gignac, Hulk gibi isimler muhtemelen Wenger'in kafasındaki bütçeye uymuyorlar. O yüzden bu isimlerle ilgili haberler bana göre tamamen spekülasyon. Sadece, yine sezon sonu serbest kalacak olan Chamakh muhtemel bir transfer olabilir ki o da tam bir yılan hikayesi zaten.

Dediğim pahalı golcülere kıyasla Saha'nın maliyeti neredeyse bedava gibi. 31'ine gelmiş ve sakatlıklarla başı sık sık derde giren bir isim olsa da, Premier Lig'de kendini kanıtlamış bir isim olması ve takıma ihtiyacı olan tecrübenin bir kısmını getirecek olması gibi artıları var. Ayrıca gelecek sezon 32'sine geldiğinde RVP'nin arkasında 'yedek' olmayı pek kafasına takacağını da zannetmiyorum.

Sonuç olarak gönlüm Dzeko, Hulk ve Gignac isimlerden yana olsa da Saha'nın da Arsenal kulübesine bir derinlik katacağı inancındayım. Transferin gerçekleşme ihtimali ise -Wenger onay verse bile- Everton'a bağlı. Saha'ya istediği parayı verirlerse Fransız tercihini onlardan yana kullanacaktır. Aksi halde kendisiyle ilgilenen Arsenal, Liverpool ve Tottenham üçlüsünden birinie doğru yola koyulacaktır..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder