27 Ocak 2010 Çarşamba

Her Wenger'e Lazım

Arsenal'de bir transfer dönemi daha yaprak kımıldamadan bitmek üzere. Geçen hafta çıkan Fulham'dan Chris Smalling'in alınacağı dedikoduları, bugün, oyuncunun Man Utd ile anlaştığı haberinin alınmasıyla sona erdi. Forvet transferi ise tamamen rafa kalkmış durumda ki en son Huntelaar'ın kiralanacağı haberleri dolaşıyordu basında. Zannetmiyorum ki gerçekleşsin.

Kuzey Londra'da derin bir sessizlik sürerken İstanbul'dan kalkan uçağıyla şöyle bir Avrupa'ya doğru giden Haldun Üstünel çantasında 3 oyuncuyla döndü ki NTV bir oyuncu daha bulacağını iddia etti bugün. Jo ile ilgili uzun uzun yazdık. Sanırım Dos Santos ile ilgili o kadar umutlu bir yazı yazamayacağım. Barca günlerinden beri beklenen patlamayı yapamayan Meksikalı'nın Galatasaray'a ne katacağı tamamen bir kapalı kutu benim için. Transferin olumlu yanları, tabi ki oyuncunun çok genç olması, Rijkaard'ın kendisini yakından tanıması ve aynı Jo'da olduğu gibi Dos Santos'un da kiralık olması. Yani Galatasaray bu oyuncular için henüz mali bir yük altına girmiş değil.

Kimin gönderileceği konusu ise tamamen arapsaçına dönmüş durumda. İlk akla gelen isim tabi ki Nonda. Ancak futbol oynamayı unutmuş durumdaki Nonda'nın gönderilmesi halinde Avrupa Ligi büyük ölçüde feda edilmiş olacak. Nitekim Kewell ve Baroş'un sakatlıklarından sonra forvet oynayacak kimse kalmadı Galatasaray kadrosunda. Kewell'ı göndersek resmen yazık ve ayıp olacak. Linderoth'a 2 sene katlanan yönetim, Kewell'a 2 ay katlanamayacaksa gerçekten ayıp edecek. Avustralyalı'nın gönderilmesinin taraftarı huzursuz etme ihtimali de var tabi ki. Bu iki oyuncuyu da elde tutup Leo Franco'yu göndermek gibi radikal bir karar da alabilir yönetim. Bence bu alınacak kararlar içerisinde en kötüsü olur. Daha geçen sene takıma Şampiyonlar Ligi'ne malolmuş bir Aykut ve acele edilmesi halinde kariyeri riske atılacak bir Ufuk'la takımın ligde bile bocalama ihtimali var.

Benim fikrim tereddütsüz Nonda'nın gönderilmesi yönünde. Daha önce de dediğim gibi, bu sene, gelecek sezonun kadrosunu kuruyorsak Avrupa Ligi pek de önemli değil. Varsın elenilsin. Büyük bir mali kayıp olmadığı ortada. Takımın kalecisi gönderilerek, hem lig hem de Avrupa riske edileceğine sadece Avrupa'yı riske atacak olan Nonda tercihi yapılsın. Hiç bir işe yaramayan Nonda'nın bizi Avrupa Ligi'nde nereye kadar götüreceği de zaten başlı başına bir muamma.

Tabi ki tüm bu kaos içerisinde son söz Rijkaard'ın. Kafasındaki plana uygun olan tercihi yapacak olan ve bu tercihin sonuçlarına da katlanacak olan o. Eminim ki benim burdan atıp tuttuğumdan daha fazlasını düşünüyordur. Kendisinden ricam Kewell'ı yollamaması. Seviyorum ben onu çünkü.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder