11 Ocak 2010 Pazartesi

Arshavin, Nasri, Kuyt, Riera, Cole, Malouda, Nani, Valencia ve Arda

Liverpool'un Arda'ya verecek 12 milyon poundu var mı bilmiyorum ancak İngiliz basınında Arda ismini neredeyse her gün okumak mümkün. Önceleri Wenger'in ilgilendiği söyleniyordu; daha sonra rota Benitez'e döndü. Öyle ki Babel için £10m bonservis isteyen Liverpool'un, bu parayı bulduğu anda Arda'ya transfer teklif edeceği yazılanlanlar arasında. Bu transfer haberleri benim aklıma da ilginç bir soruyu getiriyor. 2 yıldır Liverpool'da hiç bir halt yemeden oturan Babel £10m ediyorsa, Arda nasıl oluyor da £12m ediyor?

Elbette ki oturduğum yerden bu sorunun cevabı hakkında ahkam kesmek istemem. Bir futbolcunun değerini belirleyen bir çok faktör var. Ancak, oturup Premier Lig'in dört büyüklerinde, benzer görevlerde oynayan adamları yanyana yazınca aklıma şöyle bir soru takılıyor. "Galatasaray kafa kafaya takas edecek olsa Arda'nın yerine bu oyunculardan kaç tanesini kabul edersiniz?"

Cevabımı direk vereyim: 1.

Şahsen, Arshavin dışında bu adamlardan hiç birini istemem Arda'nın karşılığında. Bu arkadaşların transfermarkt verilerine göre değerlerine bakarsak:

Arshavin: £23.140.000
Nasri: £16.020.000
Kuyt: £16.020.000
Riera: £14.240.000
Cole: £18.690.000
Malouda: £16.465.000
Nani: £13.350.000
Valencia: £12.460.000
ve Arda: £13.350.000

Nerdeyse tamamı Arda'dan daha değerli. Takımlarında ilk 11'e giremeyen Riera, Malouda, Nani gibi adamlar bile el yakıyor. Bu sonuçlar gösteriyor ki Arda karşılığında bu oyuncuları kabul etmeme kararım pek de mantıklı değil.

"Ulan ben futboldan anlamıyorum galiba" dedirten olaylarla karşılaştığınız olmuştur. Benim için de bu değerlendirme öyle bir an işte. Son 3 yıldır Galatasaray ve Premier Lig 4 büyüklerinin toplamda 10'dan fazla maçını kaçırmamış biri olarak yazdığım adamların tamamının Arda'dan daha değerli olmasını anlamış değilim. Bunlardan herhangi birisi elle tutulur bir işe mi imza atmış ki ben kaçırmışım acaba?

Sabaha kadar "Kim? Kaç para eder?" diye tartışsak yine bir sonuca varamayız gibi. Zaten benim varmak istediğim de herhangi bir sonuç değil. Galatasaray, yarın Arda'yı satarsa ben cıngar çıkaracak çoğunluğun içerisinde olmayacağım. Bunun sebebini burayı takip edenler bilir. Arda satıldı diye bağırıp çağırmayacak olsam da kendisinden elde edilen gelirin kullanılışının hesabını her Galatasaraylı gibi ben de isterim. Bahsedilen £12-13m gibi bonservisle Arda'nın yeri dolar mı; dolarsa kimle doların cevabını bilmeden böyle bir satışa onay veren yönetime de ilk taşı ben atarım. Kafalarını yararım.

2 yorum:

  1. bu transfermarkt'taki değerler ne kadar gerçeği yansıtıyor acaba? yani gerçekten kulübeden çıkmayan nani 13,5m iken valencia gibi bi adam 12,5m mu ediyor? senede üç maç oynayan malouda da bulunmaz hint kumaşıymış meğer.
    arda ada'ya gitmek istiyor, görülen o ki yakın zamanda da gidecek; ama yeni bi tuncay vakası mı yoksa iş yapacak mı onu görmek ilginç olacak.

    YanıtlaSil
  2. Arshavin'le de takas etmezdim ben olsam. Sonuçta Arda 23 yaşında, Arshavin 30'una dayanmış biri. Bundan sonra en fazla 1-2 sezon daha üst düzey performans verecektir.

    YanıtlaSil