29 Aralık 2009 Salı

Vitamini "Formada"

Bir yıl daha biterken, bir çok sitede 2009’un, son on yılın vs.’nin enleri seçiliyor. Espn de son on yılın en kötü formalarını seçmiş. Hepsi de birbirinden göz alıcı formalar şöyle;

- Jorge Campos – “The Grand Farewell”

Campos’un 1998’de Fransa’da giydiği ve 2004 yılındaki Büyük Elveda jübilesinde Meksika’lıların giydiği, kendi kreasyonu olan forması.- İtalya’nın Euro 2000’de giydiği, vücudu saran “seksi” forması. Sayesinde birçok kadın futbola aşık olurken, erkek taraftarların da zihinlerinde travmaya neden olmuştu.


- Kamerun 2002 Afrika Kupası forması. Allahtan Fifa’nın kuralları sayesinde Dünya Kupası’nda formaya “kol” kısımları eklenmişti.


- Peru takımı Deportivo Wanka forması. 2003 yılında giydikleri bu formanın asıl hikayesi ise kötü olması değil, göğüs bölümündeki Wanka yazısı ve İngilizlerin bu formaya gösterdiği büyük ilgi. Niye mi İngilizler büyük ilgi göstermiş; Wanka (Wanker) İngiliz argosunda “mastürbasyoncu” anlamına geliyor…


- Athletic Bilbao’nun 2004 yılında giydiği yüzüncü yıl forması. Guggenheim Bilbao Müzesi’ndeki bir eserden etkilenerek tasarlanmış ve beyaz zemine kan sıçramış tandansı yakalanmış. Bu formanın fanatiği de olsa olsa "Dexter" olabilir.- Werder Bremen’in 2005-2006 forması, Parrot II.


- Juventus’un 1997 – 98 sezonundaki formasının pembe formalarının son temsilcisi olması bekleniyordu, ama Palermo pembenin cazibesine dayanamadı. Palermo’nun pembe forması da son on yılın en kötüleri arasında.


- Getafe’nin Burger King’li 2009 sezonu forması. Fabrizio Ravanelli’yi ve stilini anmaları güzel, ama o maske…Yorumsuz. Burger King’in sanırım sadece Türkiye’deki değil bütün ülkelerdeki reklamlarına el atması lazım.


- Newcastle United’ın 2009 – 10 sezonu deplasman forması.


- Partick Thistle’ın “kamuflaj” forması. Rakibin kafasını karıştırıp maç kazandırır mı bilmem de, kaybedilen bir maçın ardından taraftarlardan saklanmaya yarayabilir.

Kaynak: http://soccernet.espn.go.com/columns/story?id=716898&sec=reviewofthedecade&root=reviewofthedecade&cc=5739

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder