24 Aralık 2009 Perşembe

Taşanları Toplayın

İngiltere'de geçen futbol maçlarında tutuklananların sayısı bir önceki yıla göre %2 oranında azalıp 3752'ye inmiş. Tutuklamaların yaklaşık yarısı taşkınlık nedeniyle yapılırken, 3'te 1'i ise alkol sebebiyle başlayan olaylar sonucunda gelmiş.

Polisin, Premier Lig maçlarından götürdüğü taraftar sayısı 1600 olurken, tek tek bakıldığında en çok tutuklu veren takımın 185 kişiyle Manchester United olduğu görülüyor. Tabi ki İngiltere'deki en büyük stada sahip olmaları da bu sayının yüksek olmasında önemli bir faktör. İkinciliği ise sürpriz olmayacak bir şekilde, 144 tutuklamayla, Newcastle Utd taraftarı almış ki geçen sene geçirdikleri cinnetlerin sonucu bu rakam az bile. Uzak ara birincilik bekliyordum ben kendilerinden. Newcastle Utd'ı 139 olayla Everton takip ediyor. En olaysız taraftar ise sadece 13 kişi kaybeden Fulham'ınki.

Ben asıl Türkiye'deki rakamları merak ediyorum. Bizdeki yüksek taşkınlık eşiğini düşünürsek, bir maçta tutuklanmanız için, sahaya attığınız maddenin bir komiserin kafaya isabet etmesi gerekiyor. Onda da taşkınlıktan değil aşırı şanssızlıktan tutukluyorlar adamı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder