13 Aralık 2009 Pazar

Ön Liberolar Ordusu

Benitez, beklenildiği gibi, Man Utd maçında sonuç alan taktiği aynen bu akşam da sahaya sürdü. Mascherano, Lucas, Kuyt, Gerrard ile orta sahada rakibi bozup, buradan kapılan topları hızla Torres'e ulaştırmak. Manu maçından farklı olan ise Arsenal'in de Liverpool orta sahasını bozması oldu. Song ve Denilson, Benayoun ve Torres'e topun ulaşmasını önleyince ilk 30 dakika orta alanda bir kör dövüşü izledik. Devre sonuna doğru her iki takım da biraz pas yapmaya başlamıştı ki Arsenal klasikleşmiş 'duran toptan saçma sapan gol'ünü yedi. İlginçtir ki ilk yarı boyunca her iki takımda ne ürettiyse sağ bekleri üzerinden üretti.

İlk yarıdaki tartışmalı 2 pozisyon için görüşümü söyleyip fazla spekülasyona gitmeden ikinci yarıya geçeyim. Evet, Gerrard'ın pozisyonu penaltı. Ancak Liverpool'un golü de ofsayt. Pasif oyuncu nedir ne değildir iyi analiz etmek lazım.

İkinci yarının ilk 10 dakikası bittiğinde skor tabelasında 1-1, altında %23-%77 yazıyordu. Nitekim takip eden 2 dakikada Arsenal organize 2 atak daha yaptı ve durum bir anda 1-2 oldu. Benitez'in sahaya sürdüğü ön liberolar ordusu 10 dakika uyuyup, Arsenal'in paslarını seyredince başına iş almış oldu. Geri düşen Liverpool'un maçı kaybedeceği belliydi çünkü topu ileri götürecek adamlardan Benayoun sahada yoktu ve Kuyt her zamanki gibi aldığı her topu rakibe vermekle meşguldü. (Ciddi anlamda Liverpool'un Kuyt denilen adamdan biran önce kurtulması lazım)

Maçın özeti her iki takımın da birbirine top oynatmadığı ancak Arsenal'in araya sıkıştırdığı 10 dakikalık futbolun maçı kazanmasına yettiği olabilir sanırım. Liverpool için geriye Europa League ve FA Cup kaldı artık. Taraftarı ne kadar keser bu kupalar o ayrı bir tartışma konusu. Arsenal, bir ara gitti denilen şampiyonluk yarışına tekrar ortak olmuş oldu. 1 gün aradan sonra Salı günü devam ediyor Premier Lig, daha köprünün altında çok puanlar akar gibi..

2 yorum:

  1. aslına bakarsan liverpool'un golü ofsayt olmayabilir. bu senen başında değişen kurallar topa dokunmadığı sürece aktif alanda olmasının oyuncuyu ofsayt durumuna düşürmeyeceğini söylüyor diye biliyorum. gerçi bu şekilde olmasa da mis gibi galibiyet almış olduğumuz gerçeğini de değiştirmez.

    YanıtlaSil
  2. kaleciyi (bu pozisyonda gallas'i) rahatsiz ettigi takdirde ofsayt olmasi gerekiyor. direk topun gidi$ hattinda duran adama pasif demek biraz agir..

    YanıtlaSil