16 Aralık 2009 Çarşamba

Merry Christmas Ferguson

Cumartesi, Tottenham deplasmanından galibiyetle dönmüş bir takımınız var; Salı günü de Man Utd deplasmanına çıkıyorsunuz. Ne yaparsınız?

Sanırım, Premier Lig'deki 20 hocanın 19'u ve aklı başında her futbol izleyicisi bu soruya "Takımı ve taktiği korurum" diye cevap verir.

Wolves hocası Mick McCarthy'nin bu soruya cevabı ise biraz farklı. Kendisi "Tottenham maçındaki takımı kaleci hariç komple değiştirir, sahaya yedeklerden kurulu bir onbirle çıkarım" anlayışını benimseyen birisi.

Evet, dün akşam Wolves, Old Trafford'a, hafta sonunda sahada olan 10 oyuncusunu da değiştirerek çıktı ve Man Utd karşısında hiç bir varlık gösteremedi. Maç 3-0 olduğunda, deplasmana takımı izlemeye gelen taraftarlar "Rezerv takım izlemek için mi £40 ödedik", "Paramızı geri istiyoruz" diye bağırıyolardı.

Tabi ki sahaya hangi takımın çıkacağı McCarthy'den başka kimsenin sorumluluğunda olan birşey değil. Sezon sonunda Wolves, dün Old Trafford'ta aramaya tenezzül etmediği 1 puana muhtaç kalırsa, bunun hesabını Mick McCarthy verecek. Zaten kendisinin maç sonrası açıklamaları da bu yöndeydi: "Geçen sene de bir çok hata yaptım ancak sezonu şampiyon bitirdiğimizde kimse bunları hatırlamadı. Bu sene de takım ligde kaldığında kimse bugün sahaya çıkan takımı konuşmayacak."

Tabi bu açıklama bir nevi dün sahaya çıkan takımın bir "hata" olduğunun itirafı da sayılır. Belli ki McCarthy, "Old Trafford'tan zaten puan alamayacağız, bari as oyuncular dinlenmiş olsun" diye düşünmüş. Peki hafta sonu 3 puan bırakan Tottenham'ın günahı neydi o zaman? O maça da "Nasıl olsa puan alamayız" diyip yedekleri sürseydik.

Durumdan Wolves taraftarları başta olmak üzere, Premier Lig'de Man Utd ile mücadele veren Chelsea, Arsenal, Villa gibi takımlar pek memnun değil. Ancak daha önce söylediğim gibi hocanın tercihi olan bir konuda fazla spekülasyon yapmak yersiz. Kesin olan tek şey Alex Ferguson'un erken bir Christmas hediyesi aldığı.

Not: Bu arada bu linkten edinebileceğiniz Premier Lig Kuralları kitabının "Section E, Rule 20" bölümünde

"In every League Match each participating Club shall field a full strength team."

ibaresi bulunmakta. McCarthy'nin bu kuralı çiğneyip çiğnemediği ise ayrı bir tartışma konusu haline gelmiş durumda.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder