17 Aralık 2009 Perşembe

Kurt Kocasın, Köpeğin Maskarası Olsun

"Merry Christmas Ferguson" postunda bahsettiğim, Mick McCarthy'nin Man Utd karşısına yedekleriyle çıkması olayı, İngiliz futbol kamuoyundan beklediğimden de sert bir tepki gördü.

İngiltere Futbol Federasyonu, Wolves kulübünden, McCarthy'nin bu hareketinin nedenini açıklamasını istemiş durumda. Nitekim, Premier Lig'in kurallarından E20 "Her takım elindeki en iyi kadroyu sahaya sürer" ve B13 ise "Her takım lige ve ligdeki diğer kulüplere karşı iyi niyetle hareket etmelidir" demekte. Federasyonun değerlendirmesi sonucu, United karşısına çıkardığı 11 ile McCarthy'nin bu iki kuralı da çiğnediğini kararı çıkarsa, Wolves olası bir cezayla karşı karşıya kalabilir.

Konunun uzmanları Wolves'a ceza çıkmasının düşük bir ihtimal olduğunu söyleseler de bu durum hareketin mide bulandırıcı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. McCarthy'nin yaptığı en basitinden "aptalca". Şu an, tüm İngiltere futbol kamuoyu Wolves'un hafta sonu Burnley ile yapacağı kritik maça odaklanmış durumda. Böylesine önemli bir maç öncesi bir skandala imza atarak McCarthy, takımın üzerindeki baskıyı ikiye katlamış oldu. Wolves taraftarı, Man Utd maçını kurban eden hocasına kızgın ve Pazar günü 'dinlenmiş' olarak Burnley karşısına çıkacak takımdan mutlak galibiyet bekliyor. Olası bir kötü sonuç McCarthy'nin sonunu hazırlayacak bir periyodun bile başlangıcı olabilir.

Konuyla ilgili en sert açıklama Arsene Wenger'den geldi. Fransız, McCarthy'yi Premier Lig'in güvenilirliğine zarar vermekle suçladı ve "Arsenal ve Chelsea bu sene 38, Man Utd ise 37 maça çıkmış oluyor" dedi. Bu açıklamayı belki abartı bulabilirsiniz ancak bir an için Wolves'un yaptığının daha sık yapıldığını düşünün. Tüm kulüplerin, bazı maçlara yedeklerle, diğerlerine tam kadro çıktıkları bir ligi izler misiniz? Yoksa "Bunların hepsi danışıklı dövüş" diyip sırtınızı mı dönersiniz?

Evra, maç sonrası yaptığı açıklamada "Averaj yapma fırsatını kaçırdık" diyerek karşılarına çıkan ekibin zayıflığını da itiraf etmiş oldu. Ancak Manunun averaj yapmamış olması bedavaya 3 puan aldıkları gerçeğini değiştirmiyor. Man Utd, sezon sonunda Wolves deplasmanında puan kaybetmiş bir Chelsea'nin 1 puan önünde şampiyon olursa McCarthy, Ancelotti'ye oynamadığı maçın hesabını verecek mi?

Tüm bu olaylar Wolves'a hiç zarar vermediyse bile, kulübün, diğer takım taraftarları arasında antipatik olarak algılanmasına neden oldu. Misal ben sezonun son haftasına Wolves, Hull'un 1 puan arkasında girsin istiyorum. Sonra Liverpool da Hull maçına yedeklerle çıksın ve kaybetsin. Wolves, Old Trafford'ta aramaya tenezzül etmediği 1 puan yüzünden küme düşsün. Liverpool'un yedeklerle çıkmasına diyecek bir şey de bulamasın. Hep olsun bunlar.

2 yorum:

  1. skoru görünce şaşırmamıştım ama durumu duyunca çıldırdım. bu düpedüz şikedir. ne demek bir takıma as bir takıma yedek çıkmak. o zaman ligin yarısı big four deplasmanına yedek çıksın zaten kazanamayız diye. bence ceza da almaları lazım.

    YanıtlaSil
  2. mccarthy'nin düşüncesinin ne kadar saçma olduğunu bugün fulham-manchester united maçında gördük. manu bu kadar eksikken sahaya on yedekle çıkmak kabul edilebilir gibi değil. neyse wolves eğer kümede kalmak için bi puana ihtiyaç duyarsa oturup ağlarlar bol bol.

    bu arada gunner arkadaşın düpedüz şike yorumu bomba olmuş.

    YanıtlaSil