1 Aralık 2009 Salı

Hepiniz Topsunuz

Yok Blatter'e demiyorum. Elinde tuttuğu 1930 Dünya Kupası topundan bahsediyorum. Brown'un poz verdiği top da İngiltere 66'da kullanılanlardan birisi. Bu resmi koydum çünkü daha baştan topun her zaman yuvarlak olmadığını, geçmişte köşeli toplarla da oynandığını bilin istedim.

Aşağıdaki arkadaşın adı ise "Adidas Jabulani", top teknolojisinin geldiği son nokta. Bu topla Sabri'nin ortalarının bile yerini bulacağını vaad ediyor Adidas. Yok şaka tabi teknoloji o kadar gelişmedi daha.

Jabulani, isuZulu dilinde kutlama anlamına geliyor. isiZulu ise İsuzu kamyoneti olanların konuştuğu bir dil değil tabi. Güney Afrika'nın %25'inin konuştuğu yerel dil. Topla ilgili bir sürü detay basında bugün yeraldı ve resmi lansman da Cuma günü yapılacak Benim detaylara giresim yok, çünkü saçma buluyorum bütün o afilli teknoloji isimlerini. Adidas, her Dünya Kupası daha isabetli toplar ürettiğini iddia ediyor. Zannetmem ki bakkal Sami abinin, Mikasa topları satmaya başladığında mahalle futbolunda yaptığı isabet devriminin yanına yaklaşabilsinler.

Tabi ki devrim diyeceksek, bunu Adidas bizim Sami abiden önce 1970'de yapmıştı. Fifa'dan Dünya Kupası Topu kontratını aldıkları ilk sene hayatımıza 12 beşgen ve 20 altıgeni bir daha çıkmamak üzere sokan da onlardı. Gerçekten de Meksika'da ilk defa kullanılan "Telstar" o zamana kadar kullanılan toplara kıyasla resmen daha bir yuvarlaktı. Telstar adı "Television Star"dan gelmeydi çünkü Meksika 70, TV'den canlı yayınlanan ilk Dünya Kupası'ydı ve top da TV'de daha net görünsün diye siyah beyaz parçalardan yapılmıştı.

1978'de Adidas bir tasarım devrimine imza atıp topun üzerine çizdiği 20 üçgenimsi (triad) ile 12 daire ilüzyonunun yaratıldığı "Tango" dizaynına geçiş yaptı. 32 parçalı ve Tango dizaynlı toplar 2002'ye kadar kullanıldı.

Tango dizaynı, 2002'nin topu Fevernova ile rafa kalktı. Adidas, bu sefer topun ayarıyla biraz fazla oynamış olacak ki Beckham'ın penaltıları bile kaleyi bulmaya başladı. Turnuva boyunca kalecilerin şikayetlerine maruz kalan Fevernova, 32 parçalı topların son temsilcisiydi.

2006'da, 14 parçalı ve boyutlarıyla oynanmış Teimgeist'in yukarıda gördüğünüz prototipi piyasaya çıktı, ancak topun kullanıldığı ilk maçta gelen ortaya kafa atan bir amatör futbolcunun komaya girmesi sonucu, topun boyutları tekrar eski haline çekildi. Adidas'ın beklediğinin de üzerinde bir satış başarısı yakalayan Teimgeist, Cumartesi günü piyasaya çıkacak olan Jabulani'nin de teknolojik atası konumunda.

Parçalar azaldı, dikişler ortadan kalktı. Benim anlayamadığım tüm bu topların neden bizim Mikasa'lar gibi tek parça olamadığı. "Abi adamların elinde tek parça top yapacak teknoloji var ama saklıyorlar" diyeniniz varsa kafasına şu yukardaki Teimgeist düşsün inşallah.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder