20 Aralık 2009 Pazar

Hatayı Hatayla Düzeltmek

Manchester City, sezona 4 büyüklere meydan okuma parolasıyla girerken, CV'sinde hiçbir şey yazmayan Mark Hughes'un paralı askerler ordusu bir takımın başına kalması bana göre hataydı. Hughes'un bu tip bir baskıyı kaldıramayacağı da daha geçen seneden belliydi. Parayı ve medyayı arkasına alan Hughes -beni pek de şaşırtmayarak-, kafasını önüne eğip elindeki takıma bir futbol anlayışı aşılamak yerine, Ferguson, Wenger gibi kurt hocalarla açık açık dalaşma yoluna gitti. Gözden kaçırdığı nokta ise bu iki adamın Premier Lig'de eskittiği hoca sayısıydı. Nitekim bu istatistiğe kendisi de eklenmiş oldu.

Deniyor ki Hughes zaten 1 ay önceden bitmişti, Lig Kupası'ndaki Arsenal ve ligdeki Chelsea maçları kovulmasını engelledi. Spekülasyon ya da değil, Hughes'ün kovulacağı o kadar belliydi ki Salı günü Tottehham, City karşısında 3-0 öne geçtiğinde Spurs taraftarları, Hughes'e "You’re getting sacked in the morning" diye bağırıyorlardı. 1 gün gecikmeyle de olsa bu öngörüleri gerçek oldu.

Bir hocayı daha göreve başlamadan "hata" olarak nitelendirmek ne kadar doğrudur bilmiyorum ama Roberto Mancini'nin hangi kriterlere bakılarak City'nin başına getirildiğini anlayabilmiş değilim. Kendisinin, 'İnter'i 3 kez şampiyon yapmış hoca' ünvanı olabilir ama biliyoruz ki bu şampiyonluklardan ilki mahkeme kararıyla, ikincisi Juve'nin yokluğunda ve Milan'ın handikaplı sezonunda ve üçüncüsü de bu cezaların darbe vurduğu iki takımın varlığında alındı. Milan ve Juve hala o dönemin vurduğu ekonomik ve sportif darbeyi atlatmaya çalışıyor ki İnter, Mourinho'nun yönetiminde hala ligi rahat rahat kazanıyor. Mancini'nin kovulmasına da sebep olan, aynı dönemdeki Şampiyonlar Ligi performansına baktığımızda Villareal'e çeyrek final, Valencia'ya ikinci tur ve Liverpool'a yine ikinci turda kaybettiğini görüyoruz.

Bana göre, Man City Premier Lig kazanmayı amaçlıyorsa kariyerinde "gazı kaçmış Serie A şampiyonluğu"ndan daha fazlası yazan bir hoca bulmak zorunda. Mancini'nin görebildiğim tek avantajı, anlamsızca para saçan bir yönetimin altında çalışma konusundaki tecrübesi. City'nin şu andaki hali Moratti'nin 3-4 sene önceki haline fena halde benziyor. Mancini'nin bu konuda hakkını vermek lazım, kendisinden önce "lejyonerler topluluğu" olan İnter'e bir takım hüviyeti kazandırmayı başarmışlığı var. Ancak City, İngiltere'nin büyük takımlarından birisi değil ve City yönetiminin bahsettiği hedeflere ulaşmak, İngiltere'nin 4 büyüğünün varlığında çok çok daha zor. Böylesine bir görevi kaldırabilecek kaç tane hoca var o da tartışılır. Şahsi fikrim, Mancini'nin de yakın gelecekte, yerini Mourinho, Hiddink, Capello gibi bir hocaya bırakacağı yönünde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder