8 Aralık 2009 Salı

Geberesice

Kuzey Kore'nin başındaki diktatör Kim Jong-il için söylenecek çok şey var. Kapalı kapılar ardında dünya üzerindeki en etkili beyin yıkama kampanyasının yürütüldüğü, rejimin elindeki halkın koyun muamelesi gördüğü Kuzey Kore'de insan hakları ihlalleri öyle vahim noktalarda ki, "gerçek kötü" ABD bile sempatik gözüküyor gözüme bu adamlarla dalaştığında.

Kuzey Kore, 44 yıl sonra Dünya Kupası'na gidiyor ancak Jong-il, halkını dünya üzerindeki her keyiften mahrum ettiği gibi bundan da mahrum ediyor. Diktatörün verdiği emirle Dünya Kupası maçları K.Kore'de canlı yayınlanmayacak. Bu da -şaka gibi ama- ülkenin %99'unun Dünya Kupası'nı kimin kazandığını öğrenemeyeceği anlamına geliyor. Tabi kupayı K.Kore kaldırırsa durum farklı.

Yukarıda söylediğim, belki içinde bulunduğumuz iletişim manyaklığını düşününce şaka gibi geliyor, ancak Kuzey Kore'de halkın %99'unun resmi kaynaklar hariç her hangi bir kaynaktan haber alma olanağı yok. K.Kore maçların yayın haklarını almış değil, sadece Kuzey Kore'nin oynadığı maçların özetleri, G.Kore'den satın alınıp, 2-3 gün gecikmeli olarak, tüm özetler Kuzey Kore Milli Takımı'nın üstün taraf olduğunu yansıtacakmış gibi düzenlendikten sonra yayınlanacak. Diğer takımlar arasında oynanan maçların görüntülerinin gösterilmesi kesinlikle yasakken, K.Kore kupadan elendiği anda Dünya Kupası'yla ilgili tüm haberlerin kesileceği belirtiliyor.

Yani özel TV, radyo, internet gibi temel haber alma araçlarından yoksun 29 milyon insan, kendi ülkelerinin de bir parçası olduğu Dünya Kupası'nı kimin kazandığını bile öğrenemeyecek. Umarım pankreas kanseri olan Jong-il kupadan önce geberir. Bir şey değişeceğinden değil, Kuzey Kore sürpriz yapar, iyi bir kaç sonuç alırsa keyfini çıkaramasın maksat. Babası öldü bir şey değişmedi, bu da geberince bir şey değişmeyecek. Hoş adam ölse hükümet istemedikçe halkın haberi de olmaz. Hatta belki adam öldü dublör götürüyo işleri. Diyorum ya Amerika bile sempatik geliyor bana bu adamdan bahsettikçe.

1 yorum:

  1. George Orwell'ın 1984 kitabının yaşayan versiyonu gibi herif vay be... Haberleri değiştirerek vermek, iletişim araçlarını sansürlemek kısıtlamak. Nasıl bir ülke ya burası???

    YanıtlaSil