14 Aralık 2009 Pazartesi

Eti Benim Kemiği Benim

Arsenal, Hollanda Futbol Federasyonu'nu Van Persie'nin tedavi masrafların, sakat bulunduğu süre boyuncaki maaşın ve kulübün gördüğü zararın karşılanması talebiyle mahkemeye veriyor. Yapısı itibariyle tüm Avrupa futboluna örnek oluştaracak davanın kulüp takımı vs. milli takım savaşında bir mihenk taşı olması bekleniyor.

Bilindiği gibi Van Persie, Hollanda Milli Takımı'nın İtalya ile yaptığı hazırlık maçında sakatlanıp sezonu kapatmış, Hollanda federasyonunun görevlendirdiği doktorların yanlış teşhisi ise Arsenal cephesinde büyük tepki uyandırmıştı. Arsene Wenger, böyle bir davaya Arsenal kulüp doktorlarının, RVP'nin sakatlığı sonrası yapılması gereken bir çok şeyin yapılmadığını tespit etmesi sonrası karar verdiklerini açıkladı.

Biliyoruz ki Avrupa'da kulüp takımları yıldız oyunculara sezon boyunca milyon dolarlar harcıyorlar ve bu kulüplerin gelecekleri bir nevi bu adamların sağlıklı kalmaları üzerine kuruluyor. Böylesine önemli oyuncuların 'milli takım hazırlık maçı' gibi dünyanın en gereksiz kurumlarınca heba edilmesi ne kadar kabul edilebilir tartışılır. Ronaldo'yu kadrosuna katmak için 100 milyon euro harcayan Real Madrid, bu oyuncu sezon başında Portekiz - Estonya arasında oynanan bir hazırlık maçında sezonu kapatsa ne hissederdi acaba?

Kulüpler için bu kadar hayati önem taşıyan bir konuda futbol federasyonlarının "Bize ne?" yaklaşımı içerisinde olması gerçekten çok saçma. Tabi ki kimse 'milli takımları kapatın çıkın' demiyor (aslında ben diyorum) ama 6 ay sahalardan uzak kalacak Van Persie'nin bu süre içerisinde Arsenal'den alacağı para 2 milyon pound. Ronaldo gibi bir oyuncu söz konusu olsa bu para 5 milyon eurolara kadar çıkacak. Federasyonlar için ne ala memleket. Oyuncu sakatlansın, kulüp hem bu adamı tedavi etsin hem de parasını ödesin.

Arsenal'in açtığı davadan olumlu sonuç çıkması halinde Van Persie'nin sakatlığı süresince tüm masraflarını Hollanda Futbol Federasyonu karşılamak zorunda kalacak. Bu emsal karar Avrupa'daki tüm federasyonları, İngiltere FA'i gibi milli oyuncularını sigortalama yoluna götürecektir. Nitekim, FA'in ödediği yüksek sigorta primleri sayesinde İngiltere Milli Takım'ında sakatlanan bir oyuncu için sigorta şirketleri, kulüplere yüksek ödemeler yapıyor. 2006 Dünya Kupası'nda sakatlanan Michael Owen için, Newcastle Utd bir kaç milyon pound tazminat almıştı mesela.

Tabi ki burdaki sorun Manchester City'den haftada £150.000 alan Adebayor gibi oyuncuları kaderi. Togo federasyonunun olası bir sakatlıkta, bu tip bir meblayı ödemesi imkansız gibi gözüküyor. Wenger'in çözümü, bu ülkelere FIFA'nın yardımcı olması. Başında Sepp Blatter gibi bir adam olan FIFA'nın kimseye yardımcı olamayacağı kesin. Ancak zaten Arsenal davasından çıkacak sonuç ilk etapta Avrupa'yı etkileyecektir.

Wenger'in bu konuda başka bir önerisi de hazırlık maçlarının sezon içerisinden tamamen kaldırılması ki bunu sonuna kadar destekliyorum. Zaten sıkışık olan kulüp fikstürlerine son derece anlamsız hazırlık maçlarının da eklendiği Ekim-Kasım-Aralık-Mart-Nisan gibi aylarda milli takım hazırlık maçı oynanması son derece anlamsız. Hem lig heyecanı kursağında kalan taraftar açısından işkence, hem de hiç bir şey ifade etmeyen bir maç için yol tepen oyuncuya angarya. Bu maçlardan kimin, ne fayda gördüğü ise bambaşka bir tartışma konusu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder