13 Aralık 2009 Pazar

13 Puan

Klişe bir giriş yaparsak, Man Utd, Chelsea, Tottenham ve Man City'nin toplam 10 puan kaybettiği haftada 13 puanlık bir maç olacak diyebiliriz bu akşamki Liverpool - Arsenal maçı için. Genelde dramatik maçlar ortaya çıkaran bu fikstür (son 11 maçta 46 gol atılmış), daha başlamadan daha bir önemli hale gelmiş durumda yani.

Sezon başından beri en yakından takip ettiğim 2 takım karşılaşıyor ve sonucun ne olacağı hakkında hiçbir fikrim yok. Geçen sene Arshavin'in, 4 gol atıp tek başına Liverpool'u şampiyonluktan edeceğini tahmin eden olmuş muydu? Zannetmiyorum. Bu akşamki maç için de skor tahmini yapmak oldukça zor. Bu sene oldukça kırılgan gözükten 2 takımdan hangisinin kırılacağı skoru belirleyecek.

Büyük maç dendi mi Arsenal'e bir haller olduğunu biliyoruz. Bu sene hem Chelsea'ye, hem de Man Utd'a çok acemice kaybettiler. Öyle ki, her iki maçta da kendi kalelerine gol atmayı başardılar. Tecrübesiz kadronun baskı altında dağıldığının ilginç bir kanıtıdır aslında bu. Hala kanıta ihtiyacı olan varsa tabi.

Arsenal hakkındaki bir başka acı gerçek ise deplasmandan gol yemeden dönememeleri. Bu sezon sadece Fulham ve Celtic deplasmanlarından gol yemeden dönmeyi başardılar. Anfield'ten en son gol yemeden döndüklerinde ise sene 98'di. Bu akşam da Wenger, Liverpool'un skor hanesine en az 2 yazıyordur sanırım maçtan önce. Van Persie'siz Arsenal'in, Liverpool'a 3 gol atıp atamayacağı soru işareti. Hele ki bugün Eduardo maça yetişmez ise, ileri uçta oynaması beklenen Arshavin'in son Anfield ziyareti hatırlanırsa daha bir soru işareti.

Liverpool cephesinde kriz biraz durulmuş gibi. Sezon başından beri sakatlıklardan dert yanan Benitez, bu akşam ilk defa ideal 11'ini sahaya sürme şansına erişiyor. Aquilani'li, Gerrard'lı, Torres'li Liverpool bugün kaybederse Benitez'in sezon başından beri ağrıyan başı migrene çevirecek.

Liverpool'un büyük maçları bir başka oynadığı aşikar. Bu sezon Chelsea'ye kaybetmiş olsalar da Man Utd maçında ortaya koydukları oyun eldeki kadronun neler yapabileceğinin bir göstergesiydi. Kağıt üzerinde rakibi bozma uzmanı olan Benitez'in kolay bozulmasıyla ünlü Arsenal'in çözeceği öngörülse de son dönemdeki ortaya çıkan tablo başka şeyler anlatıyor bize.

İki takımın son 11 maçında 46 golün atılmış olması, aslında Benitez'in Arsenal maçlarında Wenger'i kendi silahıyla vurmaya çalıştığının bir göstergesi. Bugün Liverpool'un sahada ne yapacağını Lucas/Aquilani seçimi gösterecek. Benitez, Man Utd karşısında sonuç alan futbolu tekrar etmek isterse Lucas'lı 11'i sahaya sürecek; yok ben çıkar ideal 11'imle Arsenal'i yenerim diyorsa Aquilani'yi... Benim bildiğim Benitez eşeğini Aquilani'ye bağlamayacak, Lucas'la çıkıp Manu maçındaki oyunun tekrar etmesini umacaktır.

Muhtemel 11'ler:

Liverpool
Reina, Johnson, Carragher, Agger, Insua, Lucas, Mascherano, Kuyt, Gerrard, Benayoun, Torres

Şüpheli: Ngog
Sakat: Kelly
Cezalı: Yok

Arsenal
Almunia, Traore, Vermaelen, Gallas, Sagna, Diaby (Denilson), Fabregas, Song, Wallcott, Arshavin, Nasri

Şüpheli: Eduardo, Diaby
Sakat: Clichy, Rosicky, Eboue, Van Persie, Bendtner, Gibbs, Djourou
Cezalı: Yok

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder