19 Kasım 2009 Perşembe

Şaşıran Var Mı?

Sezon başında Eduardo kendini yere atıp 2 maç ceza aldığında UEFA'yı bayağı bir eleştirmiştim. Bu eleştirilerin dayanaklarından birisi de Eduardo'nun sicilinin temiz olmasıydı. Sahada her türlü cinliği yapmayı alışkanlık haline getirmiş bir sürü futbolcu futbol hayatlarını herhangi bir ceza almadan bitirirken; Eduardo gibi temiz bir adam bir anda tüm Avrupa'nın gözleri önünde fişleniyordu.

Thierry Henry, senelerdir bu işleri yapan bir kardeşimiz. Gerek milli takımda olsun gerek Arsenal ve Barcelona'da hep "Kazanmak için herşey mübah" düstüruyla hareket etmiştir. Çok yetenekli bir futbolcu olmasının yanı sıra "cinlik" konusunda da pek bir yaratıcıdır. İlk aklıma gelen, hakem düdüğünü çalmadan kullandığı frikikleridir mesela. Kaç takımın canı yanmıştır bu yolla. Tüm futbol kariyeri boyunca bu yaptıkları yanına kalan Henry'nin dünkü hareketine şaşıran var mı peki?

Henry, maçtan sonra, pozisyonda elle oynama olduğunu kabul etti. "Ben elle oynadım; hakem devam etti. Nedenini gidin hakeme sorun" dedi. Bu kadar kolay yani olayın sorumluluğundan kaçmak. Bunu diyorum zannedilmesin ki olayda hakem sütten çıkmış ak kaşık.

"Şaşıran var mı?" başlığı aslında sadece Henry ile alakalı değil. Daha önce "Bu Kaçıncı?" postunda da bahsettiğim bir sorunun can alıcı örneklerinden birisi daha yaşandı dün akşam. Yine çok önemli bir maç bir İskandinav hakem tarafından katledildi. Geçen sene Chelsea'nin 5 penaltısı verilmediğinde, olaydan faydalanan Barcelona olduğu için, UEFA, olayı resmen görmezden geldi. Bu sezon da izlediğim İskandinav hakemli maçların tamamında skoru etkileyen hakem hataları var. Sezon boyunca yönettiği en önemli maç Elfsborg - AIK olan Martin Hansson gibi hakemlerin, Dünya Kupası Playoffları kadar kritik eşleşmelerde görevlendirilmesi resmen intihar.

Bu blogda hiç istemediğim kadar hakemlerden bahsettim bu sezon ancak öyle bir sezon yaşıyoruz ki hangi maça açsam hakem rezaletiyle karşılaşıyorum. Dün akşam da, Fransa'nın attığı golde önce ofsayttaki 2 fransızı, sonra da Henry'nin elini göremeyen Hansson, bir ulusu resmen ağlattı. İsveçli büyük ihtimal 3-4 hafta dinlendirilecek UEFA tarafından; sonra da "daha iyi bir hakem" olarak dönecek görevine; Şampiyonlar Ligi çeyrek finali yönetecek, başka bir takımın başını yakacak. Başı yanan takım Barcelona olana kadar sürecek bu döngü. Biz de şaşırmamaya devam edecez hep beraber.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder