26 Kasım 2009 Perşembe

Mambo Italiano

Serie A'yı midem kaldırmadığından İtalyan takımlarını sadece Şampiyonlar Ligi'nde izliyorum ama o bile midemi ekşitmeye yetiyor. İtalyan liginin parlak günlerinden uzaklaşmasının, yıldız oyuncuları kaçırmasının sebeplerini, bu ligi daha yakından takip edenlerden okumuşsunuzdur. Bence bir sürü sebep aramaya gerek de yok. Bu kadar "çirkin" bir futbolu kim, neden izlesin ki?

İtalya ligini son 5 yıldır domine eden Inter'in, eksik Barca karşısındaki çaresizliği her şeyi anlatıyor. Diğer 3 İtalyan takımı da düne kadar rakipten saymadıkları Fransızlar karşısında tel tel dökülüyor. Ayakta kalan bir tek Fiorentina ki onlar da gruptan çıkmayı garantilemiş, son maçında içerde Debrecen'i yenerek lider olacağının farkında olan Lyon ile oynuyor. Bordeaux, koca Juventus'u sahadan siliyor. Az biraz kımıldanan Milan ise 1 puanı zor kurtarıyor.

Serie A'da yıldız oyuncu olmadığını söylemek zor. İsim isim baktığınızda, 4 büyük takımın kadroları fena değil. Ancak İtalyanların sorunu bu oyuncularla ne yapıldığında. 100 yıllık italyan geleneği olan "savunma disiplini" futbolu artık sonuç vermiyor. Bütün oyuncuların sahada ne yapması gerektiğinin çok katı çizgilerle çizildiği, oynanan direkt futboldan 90 dakika boyunca taviz verilmediği, tüm maçlarının 0-0 bitiren teknik direktörün başının ağrımadığı bir futbol anlayışı bir daha dünya futboluna geri döner mi bilmiyorum. Ancak Barcelona, Arsenal, Chelsea, Man Utd gibi takımların önderliğinde, yüksek tempolu akıcı futbol anlayışının hakim olduğu bir Avrupa'da gömülü savunmayla oynamanın intihar olduğu çok açık. Belki 10 sene önce belki bu oyun anlayışı sonuç veriyordu ancak artık ortada o dönemin klasik 3-5-2 / 4-4-2'leri yok. İngiliz ve İspanyol devleri neredeyse 2-8-0'a evrimleştiler. Takım halinde inanılmaz efektif hucum eden ekiplere dönüştüler. Buna karşılık İtalyanlar hala eski tas eski hamam, "baba biz gömülelim, nasolsa gol atarız" kafasındalar.

Dün Milan-Marsilya maçını izlerken diğer kanaldaki Hull-Everton maçını da takip etmeye çalışıyordum. Son 30 dakikalara girilirken elim artık Milan maçını atmaya gitmez oldu. Dedim Seria A izlemiyorsak bir sebebi var. İzlenecek gibi değil meret.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder